Samblikud

Fotod: Arne Ader
  
Seinakorp.
 
Samblikud puudel - harilik seinakorp (Xanthoria parietina).
 
Päike paistab puude lõunapoolsed küljed juba nii soojaks, et nende vastu liibudes saab end soojendada, vähemasti on mõnus katsuda puu kuiva koort, kus all peagi elu voolama hakka. Külmatunnet peletab ka puutüve uurimine – kindlasti leidub seal samblikke. Suure tõenäosusega näed kollast värvi harilikku seinakorpa. See on üks meie silmahakkavamaid samblikke. Seda nii linnas kui maal, sest seinakorp talub hästi saastatud õhku. Kuna eluvajalikke aineid saab ta lisaks puidult ka kividelt, võib teda leida näiteks betoonehitistelt. Aga kenasti kätte paistab ta just puukoorel.
 
 
Seinakorba kollased puud. Metsküla, Matsalu.
 
Samblik puude jalamil  - jahu-löövesamblik (Lepraria incana).
 
Üks tore samblik, mida on üsna kerge ära tunda, on jahu-löövesamblik. Tema ladinakeelne nimi viitab kärnale või korbale (lepra) ja ta näeb nii välja nagu keegi oleks krobelisele samblikule peotäie jahu peale visanud. “Jahu” on rohekat värvi. Selle sambliku koorikjas tallus koosnebki ainult imepisikestest terakestest.

Jahu-löövesamblik kasvab nii maapinnal kui puudel, eriti just tüve jalamil, kuna armastab varjulisi niiskeid kohti. Kalmistud, vanad kiviaiad ja vanad pargid võiks olla tema otsimiskohaks, samuti mets. Segi võib löövesamblikku ajada aga hariliku jahusamblikuga. Ainult viimase “jahu” värvus pole mitte rohekas, vaid valkjashall. Mõlemad on meil laialt levinud. 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Nachrichtenarchive