Feed aggregator

Punase leedri marjakobarad

Looduskalender - 24.07.2017 - 21:21
 

Punane leeder       Sambucus racemosa

 

Punased marjad, kasvagu nimetatud maas või puus justkui sunnivad endid märkama.

Punast leedrit võime kohata pea suvalistes kohtades: elamute läheduses, taluasemetel, tühermaadel, metsaveertes, kus põõsas eelistab päikesepaistet kuna jääb varjulises kasvukohas lihtsalt kiduma.

Noored halljäneseid hulguvad ringi

Looduskalender - 24.07.2017 - 12:12

 

Halljänes        Lepus europaeus

 

Orjaku linnuhiilimisrada roostiku vahel

Looduskalender - 23.07.2017 - 23:12

Mandril on roostikuradadega kitsas peale Silma raja lühendamist. Hiiumaal on üks klassikaline sedasorti looduse õpperada siiski olemas. Või mitte päris Hiiu "mandril", vaid hiljutises merepõhjas Orjaku ja Kassari vahel, kus raske on praegu öelda, kustmaalt algab meri ja lõpeb maa.

Roostikurajal on siiski kindel maa kogu aeg jalge all - lai laudtee algab lambakoplist, kust viib väikese kaarega pika roostiku vahele, ronida saab rändrahnu otsa ja vaatetorni. Kes tahab, teeb veel väikese lisatiiru ümber kadakase metsatuka.

VIDEO: medaliväärsete sarvedega sokk

Looduskalender - 23.07.2017 - 18:18

Juba mõnda aega olen otsinud suure sarvekrooniga sokku. Siit ja sealt on tulnud teavet, et mõnda isendit olla nähtud heinamaadel, aga kaamera ette polnud senini nõus ükski astuma ja kui mõni tuligi, siis mitte medali vääriline jahimeeste mõistes.

Olen ise käes hoidnud tänavu kütitud medalisarvi, aga looduses sellist isendit elusana näha on mõistagi, midagi sootuks muud.

Valge-toonekure poegade ülelugemiseks on viimane aeg

Looduskalender - 23.07.2017 - 12:12

Kuna juuli lõpuks kasvavad valge-toonekure pojad lennuvõimeliseks ning enamus lahkub juba augustis Aafrikasse, on käes viimane aeg valge-toonekure selle-aastased pesitsusandmed teada anda.

Hõberemmelga sündroom

Looduskalender - 22.07.2017 - 17:17

Süda tänava hõlmikpuu

Suvi on nüüd üle poole ja tavaliselt tabab Eestit sel ajal kaks asja – poolteist nädalat troopilist kuumust ja enne selle kuumuse tulekut üle maa kihutav keeristorm. Ootame ja vaatame. Igatahes ei tasu kunagi selleks ajaks kodust lõunamaale päevitama sõita, sest pruuniks saab ka siin ja siis on võimalus oma minemalennanud asju kokku korjata, äikesepurustuste haavu lakkuda ja külilikukkunud puid saagida.

VIDEOD: Kotkapojad sirguvad

Looduskalender - 22.07.2017 - 12:12

Vähemate kalatükkidega saavad kotkapojad ise hakkama

 

Kalakotkas     Pandion haliaetus

 

Kui isaslind Ivo kalaga pesale jõuab, ulatatakse saak alustuseks ikka emaslind Irmale – nõnda on ju kombeks olnud. Kotkapoegi veel söödetakse, aga toiduaja jäänustega saadakse juba iseseisvalt hakkama.

Tegemisi kopratammil näeb nüüd kogu öö

Looduskalender - 21.07.2017 - 15:15

 

Kobras       Castor fiber

 

Mõnda aega saime jälgida kobraste tegemisi kahe kaamera vahendusel.

Nüüdsest saab aga kopratammi jälgida ööpäevaringselt - koprakaamera kolis 50-meetri kaugusele kopratammi juurde ja infrapunavalguse toel on võimalik kobraste ehitustöid tammil vaadata ka pimedal ajal.

Sünnipäevaliste tiivaharjutused

Looduskalender - 21.07.2017 - 14:14

Tänased tiivaharjutused

 

Must-toonekurg         Ciconia nigra

 

Täna, homme ülehomme saavad must-toonekurgede pojad kahe kuu vanusteks.

Haigrukoloonia pesitsused on lõppemas

Looduskalender - 21.07.2017 - 12:12

Kahjuks peame sel aastal haigrukaameraga hüvasti jätma, uus haigrupõlvkond on üles kasvatatud, haigrukoloonia elanikud on laiali lennanud. Kaamera muidu läbipaistev kate on samuti juba vaatamist segav ja vajab puhastamist.

Pesitsushooaeg algas märtsis (siis veel kaamera kaudu pesaelu ei näinud), esimese haigrutibu fikseerisime 20. aprillil.

Huvitav oli jälgida neid imekauneid linde ja kui armsad olid haigrupojad kui nad munast koorusid, nagu pisikesed punkarid, suletutt pealael püsti.

Videozusammenfassung des Abflugs der Kohlmeisennestlinge aus dem Nest

Looduskalender DE - 20.07.2017 - 22:23

Im Kohlmeisenwebcamnest sind alle 8 Nestlinge flügge geworden und verließen das Nest am Samstag, 15. Juli. Als erstes am Morgen das Älteste, 20 Tage alt, und als letztes der kleinste Nestling, bis zu 4 Tage jünger als die anderen.

Der Abflug der Kohlmeisennestlinge kann in den unten aufgelisteten Videos angesehen werden (aufgenommen von Urmas Lett, EENet):

Kohlmeisennestlinge von Nestparasiten drangsaliert

Looduskalender DE - 20.07.2017 - 22:21

(Auf Estnisch veröffentlicht am 11.07.2017)

Im Kohlmeisenwebcamnest haben die Nestlinge Probleme mit Parasiten. Sie können sehen, dass sich die Küken ständig schütteln, und ab und zu krabbeln einige Parasiten (zum Beispiel Lausfliegen) über ihre Rücken. Dies ist jedoch nichts außergewöhnliches - in den Nestern von höhlenbrütenden Vögeln sind einige unterschiedliche Arten von Parasiten zu finden, wie Flöhe, Federlinge, Fliegen und Milben und Zecken.

Wen fressen die Kohlmeisenküken?

Looduskalender DE - 20.07.2017 - 22:19

(Veröffentlicht auf Estnisch am 05.07.2017)

Im Kohlmeisenwebcamnest schlüpften die ersten Küken am 25. Juni. Bis zum heutigen Tag [5. Juli] sind die Küken eindrucksvoll gewachsen: beide Erwachsenen füttern sie während des ganzen Tages eifrig. Aber wen bringen die Eltern als Futter für die Nestlinge?

Marko Mägi, Forscher im Fachbereich für Vogelökologie an der Universität von Tartu:

Gibt es Anzeichen der "schmackhaftes Küken" Hypothese im Kohlmeisen-Webcamnest

Looduskalender DE - 20.07.2017 - 22:17

Obwohl das Zählen der Nestlinge vor der Kamera nicht einfach ist - entweder wärmt der Elternteil die Jungen im Nest, oder nicht alle Küken sind, aufeinander liegend, sichtbar - sagt das Looduskalender-Forum, dass wahrscheinlich alle 8 Küken geschlüpft sind.

Metsasitikatest

Looduskalender - 20.07.2017 - 17:17

 

Metsasitikas        Geotrupes stercorosus

 

Video summary of departure of great tit nestlings from nest

Looduskalender EN - 20.07.2017 - 10:30

In the geat tit webcam nest all 8 nestlings fledged and left the nest on Saturday, July 15th. As first in the morning the oldest, 20 days old, left and as last the smallest nestling, up to 4 days younger than the others.

Great tit nestlings harassed by nest parasites

Looduskalender EN - 20.07.2017 - 10:20

 

(Published in Estonian 11.07.2017)

Whom do the great tit chicks eat?

Looduskalender EN - 20.07.2017 - 10:13

(Published in Estonian 05.07.2017)

In the great tit webcam nest the first chicks hatched on June 25th. By today [July 5th] the chicks have grown impressively: both adults feed them diligently during the whole daylight period. But whom do the parents bring as food for the nestlings?


EST EN DE ES RU  FORUM

       

My Nature Calendar

Help to do Looduskalender.ee better - send Your observations about nature.

History