Feed aggregator

Rändel talvitusaladele peatub Eestis mitukümmend tuhat sookurge

Looduskalender - 24.09.2017 - 23:23

Lisaks siin pesitsenud sookurgedele saabus eelmise nädala jooksul Soomest, põhjapoolsetelt pesitusaladelt Eestisse arvukalt sookurgesid ning praegu näeb päeval põldudel toitumas ja õhtuti ööbimiskohtadesse suundumas suuri kureparvesid.

Läänemaal Matsalu lahe ümbruses peatub sügisrändel septembris kuni paarkümmend tuhat sookurge. Sealne tähtsaim kurgede ööbimiskoht asub Põgari-Sassi rannas, kuhu kogunes laupäeva, 23. septembri õhtul vähemalt 10 000 sookurge.

Õppematk militaar-ajalukku Lõunalaagri rajal Setomaal

Looduskalender - 24.09.2017 - 22:33

Lõunalaagris Petseri külje all asusid Eesti Wabariigi aegadel 1930ndatel sõjaväe harjutusväljakud ja laagrid. Ohvitseridel olid suurejoonelised villad, sõduritel korralikud kasarmud, ratsavägi oli võimsates tallides. Harjutati täpsuslaskmist, distsipliini ja lahingupidamist.

Nüüd on sellest kõigest järel vaid mälestus. Vaid mõni üksik vundamendijupp või rohtu kasvanud paraadtrepp annavad tunnistust kunagisest sõjaväelinnakust. Üks kelder on ka veel säilinud koos laguneva puu-uksega.

"Metsasosinad"

Looduskalender - 24.09.2017 - 10:10

Karl Adami (s.1991) on loodushuviline, Keskkonnaministeeriumi noore looduskaitsja laureaat, kes on alles oma rännakuid alustamas.

Sellele vaatamata on ta juba jõudnud jagada arvukaid kohtumisi elusloodusega ETV saates „Osoon“. Teda paelub liikuv pilt, kuid erilist huvi pakub talle hetkede ja lugude talletamine fotodesse.

Valmis ülevaade rändlindude saabumise kohta tänavu kevadel

Looduskalender - 23.09.2017 - 14:14

Eesti Ornitoloogiaühingus (EOÜ) on valminud tänavukevadiste fenoloogiliste vaatluste ülevaade, kus käsitletakse 35 levinuma rändlinnu saabumist Eestisse. Lisaks rändlindude saabumiskuupäevadele leiab aruandest ka ülevaate talvitujatest, vaatluste arvust ning aktiivsetest vaatlejatest maakondade kaupa. Ülevaade põhineb enam kui 15 000 vaatlusel, mis on kogutud sadade linnuvaatlejate vabatahtliku töö tulemusena.

Gepsutades metsa

Looduskalender - 23.09.2017 - 11:11

Eelmisel nädalal rääkisin siinsamas, millised ravimtaimed on kindlasti eestlase ravimikapis. Ülekaalukalt on selleks meelõhnalised pärnaõied. Ega vist ole inimest, kellele see lõhn ei meeldiks ja selgubki, et lõhn on üks olulisemaid asju, mis meid taimedega seob.

Ja nii nagu meile meeldib pärnaõie või kummelilõhn, on ka mitmed taimelõhnad, mis inimestele üldse ei meeldi ja seepärast neid ka ravimtaimedeks ei korjata. Võimalik, et põhjuseks on vana ürginstinkt – neid taimi pole meile lihtsalt vaja, sest neid haigusi meil pole või on koguni need taimed meile ohtlikud.

Roosterind-tüll ehk mornel – harv läbirändaja Eestis

Looduskalender - 23.09.2017 - 09:09

Noor roosterind-tüll. 21.09.2017, Harjumaa / foto: Katrin Tarand

Kui viimastel aastatel on linnuharulduste komisjonile teatatud aasta jooksul vaid kahest-kolmest roosterind-tülli (Charadrius morinellus) vaatlusest, siis sel aastal on teada juba kuus leidu:

Вновь заработала камера перелёта на зимовку

Looduskalender RU - 23.09.2017 - 07:58

В четверг вечером звуки вандализма коровы над нашей аппаратурой были «устрашающими». Ранним утром пятницы загрузили все необходимые инструменты для ремонта в машину, ведь размеры повреждения невозможно было и предположить. Увиденная картина была обнадёживающая, что с некоторыми манипуляциями сможем запустить старую систему.

Сегодня начинается календарная осень

Looduskalender RU - 22.09.2017 - 23:01

Астрономическая осень начнётся сегодня в 23.03.

Настал день осеннего равноденствия, однако сегодня ночь ещё не длиннее дня.

Rändekaamera töötab

Looduskalender - 22.09.2017 - 19:35

Eile õhtuse lehma vandaalitsemise helid läbi mikrofoni olid päris „hirmutavad“. Varahommikul võtsime kaasa hädatarvilikud töövahendid, et kaamera uuesti tööle saada – vigastusi ei julenud isegi ennustada. Avanenud pilt andis lootust, et võime mõningaste ümberkorraldustega isegi lõhutud süsteemi tööle saada.

Täna algab kalendrisügis

Looduskalender - 22.09.2017 - 09:09

Astronoomiline sügise algus jõuab kätte kell 23.03

Kätte on jõudnud võrdpäevsuse aeg, aga täna pole öö veel päevast pikem.

Pööripäeva järgselt saabub õhtune pimedus varsti peale päikeseloojakut. Juba tunni möödudes näeme selge ilma korral tähti taevas - ikka seal kus valgusreostus napim.

Tõmmuvaerad merelahtedel

Looduskalender - 22.09.2017 - 07:07

 

Tõmmuvaeras        Melanitta fusca

 

Vaikse ilmaga on mererannast ujuvaid vaeraparvi näha.

Rändekaamera lammutati laiali

Looduskalender - 21.09.2017 - 19:19

Pool tundi tigedat lammutamist ja sookurgede rändekaamera pilt oli kadunud. Mikrofon jäi akude pealt tööle ja võisime vaid tõdeda, et seadmete rappimine kestis kokku pea tunni jagu…

Lähipäevil läheme koristama riismeid ja alles siis saab öelda, mida seadmetest annab taastada, remontida või mis nõuab välja vahetamist. Heli järgi võis otsustada, et teravate ning tugevate okastega kibuvitsapõõsasse kinnitatud päikesepaneel trambiti samuti puruks.

Kui olukord selge anname toimunust ülevaate.

Erste Welle des großen Kranichzuges ist angekommen

Looduskalender DE - 21.09.2017 - 19:10

 

Kranich        Sookurg       Grus grus

 

Wann begannen die Fischadler ihre Migration?

Looduskalender DE - 21.09.2017 - 19:09

 

Fischadler       Kalakotkas      Pandion haliaetus

 

First wave of major crane migration has arrived

Looduskalender EN - 21.09.2017 - 11:22

 

Crane        Sookurg       Grus grus

 

"Aasta puu" õunviljad

Looduskalender - 21.09.2017 - 10:10

 

Viirpuud       Craetagus

 

Viirpuud ongi üks liigirohkeimaid taimeperekondi maailmas. Liike arvatakse olevat üle tuhande ja neid tekib pidevalt juurde.

Matkarada hiide Tartu maantee ääres: Saula siniallikad

Looduskalender - 21.09.2017 - 10:07

Kohtade tähtsus muutub aja jooksul. Kunagi käidi Tartusse hoopis teist teed pidi. Siis hakkas viima maantee üle Pirita jõe Tartusse pisikest kivisilda pidi üle Pirita jõe Saula kandist. Nõukogude ajal sai seal peatuda kohe maantee ääres väikeses parklas, kus sirutati enne Tallinna jõudmist jalga ning jalutati Saula Siniallikateni. Nüüd on allikateni ja hiiepaigani viiv rada ära peidetud 2 x 2 maantee äärde jäävate kogumisteede rägastikku, kuid kohale jõuab ikka.

Sinikaelad sarnases sulerüüs

Looduskalender - 21.09.2017 - 09:09

 

Sinikael-part      Anas platyrhynchos

 

Veelindude jahihooajal muutuvad ujupardid inimeste suhtes pelglikuks ja loomulikult põhjusega. Sügisene kaal jääb sinikaeltel kilo paremale poolele, lennupildis jääb tiibade siruulatus ikka alla meetri.


EST EN DE ES RU  FORUM

       

My Nature Calendar

Help to do Looduskalender.ee better - send Your observations about nature.

History