Karud Alutaguse vaatlusplatsil

 
Kirjutas Bert Rähni, 360 Kraadi
 
Peale karuvaest maikuud on Alutaguse vaatlusonni juures ja veebikaamera ees jälle põnevaks läinud. Viimase nädala jooksul on karud kohal igal õhtul, mõnikord mitu erinevat isendit.

Viimasel ajal on vaatluskohta tihedamalt külastanud üks pulmi pidav paar
 
 
ja üks ilmselt noor mesikäpp.
 

Mai lõpu poole käis onni juures mõned korrad 1,5-aastane kutsikas, kellest vist ühtegi salvestust ei saadudki.

Varakevadel maiustas viljaga kas üks suuremat kasvu emane või noorem isane.

Veel on õnnestunud näha noort, ilmselt läbi rändavat isast. Tema käitus kartlikult ja pikemaks vaatlusplatsi juurde ei jäänudki.

Ja õnneks ei osutunud meie kartused Sveni kaotsimineku osas põhjendatuks. Peremees ise ei ole veel kaamerate vaatevälja ilmunud, kuid ta on kohal. Triin nägi teda 4.juuni õhtul, kui Inglise loodushuvilistega vaatlusonni istus. Mõnda aega peale pruutpaari vaateväljast kadumist ilmus põõsaste vahele „mägi“. Sven jalutas üle plasti, söögi vastu huvi ei tundnud ja tegeles aktiivselt märgistamisega. Hõõrus ennast vastu puid ja levitas lõhna. Miks Sven kaamera ette pole ilmunud, selle kohta võib teha ainult oletusi. Võibolla on mõne hülge eemale lohistanud ja sööb rahulikult kaugemal.

Kellegi kardetava lähedalolekust annab märku ka teiste karude käitumine. Pidevalt vaadatakse põõsaste poole ja veetakse ninaga õhku. Eile õhtul näiteks salvestas Looduskalendri foorumlane Fleur hetke, kus noor karu järsku paaniliselt põgenes.
 

Kahjuks katkestas Fleur salvestuse natuke liiga vara ja lindile ei jäänud seda, et minut hiljem tormas talle järgi teine karu. Jooksis suure kiirusega kaugemal põõsaste vahel ja teda oli näha ainult hetkeks. Kas tagakihutaja oli Sven? Võib-olla, aga kahjuks jääb lõplik tõde teadmata.

Nii need asjad looduses käivad, kunagi ei tea, millal on õige hetk salvestada ja millal katkestada. Mina olin oma salvestuse Fleurist ja juba mitu minutit varem lõpetanud ja vaatasin niisama, kuidas noor karu vilja matsutab. Äkilist põgenemist ja tagaajamist ei ennustanud sel hetkel miski. Aga jälitajat märkasid veel Triin (kes esineb Looduskalendri foorumis Mannikesena) ja foorumlase Manu vanemad.
Seega, minu arvestuste järgi on sel aastal onni juures nähtud umbes kuute-seitset erinevat karu. Jääme põnevusega edasisi sündmus ootama.

Karude hiliskevadistest tegemistest saab lugeda varasematest blogikirjetest pruunkaru mais ja pruunkaru juunis. 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

My Nature Calendar

Help to do Looduskalender.ee better - send Your observations about nature.

History