Künnivarestest kevadekraaksatajad

Foto: Arne Ader
 
Künnivares
 
Künnivares      Corvus frugilegus
 
Kahekümnenda sajandi lõpukümnendist alates muutusid künnivaresed meil ühtedeks varasemateks „kevadekuulutajateks“ - vanasti ootasime ikka lõokesi ja kuldnokki.
 
Koloonialindude tegemistele hästi ei vaadata, seda päris põhjendatult. „Mustakuuemehed“ on  levinud ebaühtlaselt – enam riigi ida- ja lõunaosas Läänemaalgi leidub juba päris arvestatavaid kolooniad, mis pisitasa suurenevad-laienevad ja viimastel aastatel kohtame neid üha sagedamini ka Põhja-Eestis.
 
Talvitujaskond oli tänavu üpris arvukas, pesitsejaid võiksime hinnata vast paariteist tuhandele künnivareste paarile.
 
Varasemat saabumist soodustab kindlasti kliima soojenemine ja pesitsuskolooniates tahavad linnud varem kohal olla, et hõivata omale turvalisemad pesitsuskohad koloonia keskel. Parimad paigad tuleb välja „võidelda“ ning neid ka konkurentide ülelöömise eest kaitsta. Künnivareste paari „tööjaotus“ jaguneb nõnda: isaslinnule jääb pesa korrastus ning ehitusmaterjalide hange. Emaslind on „kodukaunistaja“, kes valvab, et naabrid midagi ära ei tassiks. Kui midagi sellist peaks juhtuma on tüli majas kogu koloonias ja neil juhtub midagi pea kogu aeg. Ainus, millega koloonia naabruse inimasustus ennast lohutada võib, et selline „läbustamine“ kestab vaid veerand aastat - tüütu ikkagi. Pesitsemiseks läheb alles aprillikuu soojemate ilmadega.
 
Kui suurust vaadata on künnivaresed ning hallvarestega üpris sarnased. Kehapikkust alla poole meetri, tiibade siruulatus jääb kaheksakümnest sentimeetrist pikemaks. Isalinnud veidi suuremad, kaaludes kuni pool kilo ning suured emaslinnudki kaaluvad neljasaja grammi ringis. Päikesepaistel küütleb künnivareste must sulestik metalselt. Noka tüvik on sulgedeta, heledat sarve värvi, nokk ise mustjalt tumehall. Silmavärviks tumepruun, jalad samuti mustad.
 
Väga nutikad linnud nagu teisedki vareslased. Katsete põhjal on selgunud, et nad oskavad kasutada „tööriistu“: näiteks väänata sobivaks traadijupp, et kasutada seda tõukude väljakoukimiseks puutüvest…
 
Künnivareste vaatlused: LINK


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Pildipanga nädal

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu