Õhtupoolikul käis Tallinast üle laglede massiline ränne

Fotod: Arne Ader
 
Valgepõsk-lagled. Matsalu
 
Valgepõsk-lagle       Branta leukopis
 
Parimat lindude rändeilma annab otsida. Põhjatuul, mis pealelõunal vaibus, hää nähtavus – mida ränduri hing veel ihaldada võib.
 
Sügisega rändab meilt läbi umbkaudu seitsekümmend tuhat valgepõsk-laglet nii Venemaa tundrates, kui ka Novaja Zemljal pesitsenud linnud. Veel mõnekümne aasta eest tehti toitumispeatus Eestis vaid kevadrände ajal. Hoolimata sellest, et meil lagledele jahti ei peeta on nad äärmiselt ettevaatlikud linnud. Toitumiseks valitakse vaid suured, avatud niidud ja põllud, mis võivad ranniku paiknevatest ööbimiskohtadest päris kaugele jääda.
 
Haneliste seas on nende sügisene läbiränne kõige arvukam. Valgepõsk-laglede sulestik on musta-halli-valgekirju, mustad on nii nokk, kui jalad ning kaugele paistavad tunnuslikud „valged põsed“. Lennupilt on hallide hanedega üsna sarnane, aga nad on väiksemad ning kaalult hanedest kolmandiku võrra kergemad - sellised paarikilosed.
 
Oma häälekusega köidab möödalendav valjusti kisav parv iga vaataja tähelepanu, aga see ei kuuldu kuidagi hanedele omase kaagutamisena.
 
Valgepõsk-lagled


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Pildipanga nädal

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu