Puugike rohus!

Postitas Looduskalender - P, 20.05.2018 - 11.11

Kirjutas Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Puuk

Puuk

Igal kevadel, kui aprillis kuulen, et see või teine on leidnud esimese puugi, siis mõtlen, et pean sellest rääkima. Aga enamasti on looduses sel ajal nii palju põnevat, et sinnapaika see asi jääb.

Läheb umbes kuu aega, kui terviseamet ärkab ja hakatakse rohkem rääkima vaktsineerimisest ja statistikast. Just see viimane mind enamasti mõtlema paneb. Sest meil pole Eestis tõhusat puugihaiguste ohjamise kava.

On olemas vaktsiin puukide poolt levitatavale entsefaliidile, aga see vaktsiin ei kata kõiki tüvesid ja millegipärast ei vaktsineeri sellega end sageli ka meditsiinitöötajad ise. Ei oska öelda, miks.

Kuidas põdralehm oma vasikat kutsub?

Postitas Looduskalender - L, 19.05.2018 - 08.08

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

 

Põder       Alces alces

 

Video alul kuuleme põdralehma kutset, lõpupoole juba kiirelt saabuvat vasikat…

Meie põdralehmadel on üks, kuni kaks vasikat, kelle sünnikaal jääb kuue ja viieteist kilo piiresse. Juba teisel elupäeval seisavad põdrahakatised kenasti jalul. Päeval jätab emasloom vasika või vasikad omapäi ning imetama tulles kutsub nad kohale. Rammusa emapiima toel võtavad vasikad kaalus juurde kuni kaks kilo.

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Vahulill

Postitas Looduskalender - L, 19.05.2018 - 07.07

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Mõru vahulill

Mõru vahulill

Vanasti nõuti koolilastelt kevadel herbaariumi tegemist. Siis kulusid hädasti ära teadmised taimedest, mis maikuus õitsevad, mis on piisavalt pisikesed ja lihtsalt määratavad.

Üks neist taimedest on üsna kuivades kohtades kasvav vahulill. Siniste või lillade õitega mõru-vahulill. Mida kuivemal pinnasel nad kasvavad, seda heledamad on õied.

Milline see taim välja näeb? Ta on parasjagu sõrmepikkune ja kuigi võiksime teda õitsemas leida veel augustikuuski, siis hiljem on ta rohu sees meie silmale peidus. Kui olete ta kord pildi järgi selgeks õppinud või on mõni teadjam teile teda näidanud, siis enam ei aja te teda segi ühegi teise taimega.