Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

MINU METS: jäta järelkasv alles

Postitas Looduskalender - K, 24.05.2017 - 10.10

Kirjutas Kalle Eller

Foto Arne Ader

 

Vanemal riigimetsa raielangilt leidsin siiski jäljed, et aastakümme või veidi enam tagasi on nii tehtud - säästetud on kadakaid ja tammepuid (palumännik)

 

Vanemal riigimetsa raielangilt leidsin siiski jäljed, et aastakümme või veidi enam tagasi on nii tehtud - säästetud on kadakaid ja tammepuid (palumännik)

Enne kui saele voli anda, tuleb läbi mõelda, kas tasub midagi langile alles jätta. Elujõuline järelkasv on rahaline võit, sest neid kohti ei ole siis vaja uuesti täis istutada või külvala.

Seega tuleks raie ja eriti väljavedu kavandada ning korraldada nii, et võimalikult palju kasvuvõimelist järelkasvu alles jääks. Ühtlasi säilib nii alustikku ning seeneniidistikku, mis sealt siis kiiremini ülejäänud maa-alale levib.

Peaksime muidugi vaagima, missugune järelkasv annab kiiremini uue ning antud kohale sobiva metsa. Äranäritud haavavõsa tulevases männikus või liiga kaua varjus kiratsenud männikõverikud pole mingi väärtus.

Eesti teadlased kalakajaka tiivalaikude saladust lahendamas

Postitas Looduskalender - K, 24.05.2017 - 09.09

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Lindude pea-, saba- või tiivasulestikus on sageli silmatorkavaid laike. Sellised „ornamendid“ on märgid isendi kõrgest kvaliteedist: eredamaid või suuremaid laike saavad lubada vaid parimad isendid. Muuhulgas on sellistel „ornamentidel“ kõrge hind, kuna eredamalt värvunud sulgedega linnud on kaitsetumad sulgi söövate parasiitide vastu ning eredamad suled kuluvad tumedatest sulgedest kiiremini.

Kaardistame kaldapääsukeste kolooniad

Postitas Looduskalender - K, 24.05.2017 - 08.08

Eesti Ornitoloogiaühing annab teada

Kaldapääsukeste koloonia

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki linnuhuvilisi sel pesitsushooajal märkama ja kaardistama kaldajärsakutes ja karjääride nõlvades pesitsevaid kaldapääsukesi. Selleks on avatud veebirakendus: www.eoy.ee/riparia

Rakenduses saab kirja panna liigi pesitsusvaatlused ja täpsemad andmed koloonia kohta.

Kaldapääsukeste haudeseltsingute kaardistamise eesmärk on saada uusi teadmisi selle omapärase liigi arvukuse ja leviku kohta Eestis ning kasutada neid kaldapääsukeste elupaigakasutuse ja elupaikade kvaliteedi uuringu läbiviimiseks. Praeguseks on enamik kaldapääsukesi juba pesitsuskohtadele naasnud, seepärast on kätte jõudnud õige aeg kaldapääsukeste kaardistamisega alustada.

20. NÄDAL 15.5.2016.-21.5.2017. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 23.05.2017 - 11.11

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Esmaspäeval veel paljud võililled ei õitsenud

Päikest paistis rohkesti ja kuivus jätkus

Ilm oli pilves ainult esmaspäeval ja neljapäeval ning siis tuli ka Jõgeva ümbruses mõni tiba vihma (kokku 0,4...1,4 mm).

Selge taevaga jahtus öö jooksul kuiv õhk kiiresti. Nädala kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti kolmapäeval õhus -2, mulla pinnal -4, maapinna lähedal mullal -5 ja rohul -9 kraadi.