Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

Miks Keskkonnaministeerium plaanib kaitsealadel raietingimusi leevendada?

Postitas Looduskalender - R, 18.08.2017 - 11.11

Foto Arne Ader

Padakõrve

Padakõrve

Keskkonnaministeerium plaanib kiirkorras vastu võtta määruse muudatust, mis võimaldaks teha kaitsealade ja püsielupaikade piiranguvööndites sanitaarraie nime all lageraiet, mis kaitsealadel on reeglina keelatud. Kaitsealade elurikkust tõsiselt ohustavat eelnõu ei ole saadetud kooskõlastamiseks ühelegi huvigrupile. Keskkonnaühendused soovitavad ministeeriumil muudatustest loobuda.

Plaanitav määruse muudatus võimaldaks teha näiteks tormi tagajärjel kahjustada saanud kaitsealuses metsas kergekäeliselt lageraie, väites, et tegemist on sanitaarraiega. Nõnda võib oluliselt kahjustada kaitsealust objekti ning metsa bioloogilist mitmekesisust.

Admiral kurepesas

Postitas Looduskalender - R, 18.08.2017 - 10.10

Foto Arne Ader

Admiral

Admiral

 

Admiral        Vanessa atalanta

 

Eile pealelõunal veel isaslind Karli kohalolekul külastas kurepesa admiral, aga see liblikas on juba meil ilmavalgust näinute põlvkonnast.

Rändurliblikad saabuvad meile tavapäraselt, kas mais või juunis.

Kui kõik hästi läheb, leitakse omale ka kohale jõudnud vastassugupool ja seejärel juba muneb emasliblikas koerliblikate kombel munad kõrve- või raudnõgesele (kirjanduse andmetel on võimalik, et ka teistele taimedele).

Pesitsusaja esialgne kokkuvõte...

Postitas Looduskalender - R, 18.08.2017 - 09.46

Veebikaamera pildi napsas Solo, LK foorumist

Isaslind Karli eilne pesakülastus…

 

Must-toonekurg          Ciconia nigra

 

Aeg lendab, alanud on ka rändlindude lahkumine… Vanalindude Kati ja Karli tänavused noorlinnud alustavad iseseisvat elu.

Esimene kurepoeg lahkus pesast 12-skpl ikka see, kes esimesena tegi oma lennukatsetused. Pesal poegi toitmas kohtasime emaslindu 14. augusti õhtul – temagi on alustanud oma rännet.

Kaks pesapoega tegid minekut eile päeval so 17. augustil ning pesale enam ööbima ei tuldud.

Väike ringmatk Paukjärvel ja Kõnnu-Suursoos

Postitas Looduskalender - R, 18.08.2017 - 00.18

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Paukjärv on Põhja-Kõrvemaal populaarne, isegi väga populaarne pikniku- ja telkimiskoht, nii et järve ääres telkimisel saab teistest turistidest rahu vaid kas väga viletsa ilmaga näiteks ladinal sadaval sügispäevadel või krõbeda pakasega talvepäevadel. Muul ajal saalib rahvast 800 meetri kaugusel asuvast (suvel mõnikord valvega) Kaksiksilla parklast pidevalt, pikniku- ja marjakorvid näpus, mõnel seljakott telgi ja ööbimisvarustusega seljas.

Ka soojemapoolsetel talvepäevadel võib leida Noorte Meeste Kristliku Ühenduse poisslaste lastelaagri asemelt, kus nüüd asub RMK puhkekoht koos lõkkeaseme, katusega laudade ja kuivtualetiga mõne matkaja käsi soojendamas.

Kes on need suured röövikud?

Postitas Looduskalender - N, 17.08.2017 - 11.11

Pildistas Kristel Vilbaste

Pajumailase pea sõrmepikkune röövik Pirgul

 

Pajumailane         Cossus cossus

 

Pajumailaste ööliblika valmikute lennuaeg oli juuni ja juulikuus. Paaritumisküpsed emasliblikad otsisid omale partnerit eritatava feromooni abil. Seejärel munes emasliblikas mõnikümmend kuni sadakond muna mõne vanema lehtpuupuu koorepragudesse, eelistades paju või tamme.