Päev Loodusemees.ee pildipangas

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

Rabahanede rändest

Postitas Looduskalender - N, 20.10.2016 - 17.17

Foto Arne Ader

 

Rabahaned ja laukhaned

Rabahaned ja laukhaned

 

Rabahani            Anser fabalis

 

Rabahaned meil ei pesitse, aga läbirändajaid või põldudel „keha kinnitavaid“ parvi võime kohata pea novembri lõpuni. Rändepeatuse teeb meil hinnanguliselt veerandsada tuhat rabahane.

Lennupildis jätavad rabahaned õige tumeda mulje: pea ning kaelasulestik tumepruunid, ühtlane hallikas-pruun kõhusulestik, kui märkad kõhul laike võib tegu olla suur-laukhanedega ja segaparvedes rändureid kohtab üpris sageli (Vaata Arne pildilt).

Aasta looma luulevõistluse parimad on selgunud

Postitas Looduskalender - K, 19.10.2016 - 23.35
Avapilt

Eesti Loodusmuuseum ja MTÜ Aasta Loom tänavaid kõiki usinaid mägraluuletuste kirjutajaid! Toimkonnale üllatuseks laekus ümbrikuga sadu luuletusi. Kokku saime 386 võistlustööd 27 koolist. Meele tegi rõõmsaks ka asjaolu, et paljude luuletuste ettevalmistustöö oli põhjalik. Võistluse parimad lood püsisid mägrale sobivas raamistikus nagu mägra majaehitamine ja suur seltsielu. Mäger on ju väga sotsiaalne loom ning manulisi-külalisi elab tema linnakutes palju!

Tihedast konkurentsist valis žürii välja 28 võidutööd, mille autoreid ootab auhinnareis Eesti uhkeimate mägralinnakute juurde, juhendajaks Tõnis Korts jahimeeste seltsist.

Siidisabad rändavad

Postitas Looduskalender - K, 19.10.2016 - 21.21

Siidisabade parved tänases Tallinnas. Pildistas Kaido Einama

 

Siidisaba           Bombycilla garrulus

 

Rändavaid siidisabasid on märgatud oktoobri algusest saadik. Sügistorm muutis puud läbipaistvamaks, aga väljapaistvamaks neil peatuvad ja toituvad linnud. Siidisabade läbiränne kestab veel novembris-detsembris. Talvitujaidki võib meile jääda olenevalt talvest paarikümne tuhande ringis.

Harvadel juhtudel on siidisabad Eestis pesitsenud. Läbirändajad saabuvad oma pesitsusaladelt Karjalast, Soomest aga ka Rootsist.