Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

Ebaeetilise linnujahi lõpetamiseks tuleb kehtestada kütitud veelindudele päevalimiit

Postitas Looduskalender - K, 22.11.2017 - 18.18

Eesti Ornitoloogiaühing annab teada

Eile, 21. novembril Keskkonnaministeeriumis toimunud kohtumisel ei jõutud üksmeelele, millised meetmed aitavad ebaeetilist linnujahti lõpetada. Ükski osapool peale Eesti Ornitoloogiaühingu (EOÜ) polnud huvitatud probleemi kiirest lahendamisest, mis tähendab, et tõenäoliselt jätkub piiranguteta veelinnujaht ka järgmistel aastatel. EOÜ soovitab kehtestada veelindudele päevalimiidi kuni 5 kütitud veelindu päevas ühe jahimehe kohta.

Kährikute hilissügisest

Postitas Looduskalender - K, 22.11.2017 - 12.12

Foto Arne Ader

Kährik magamisasemel

Kährik magamisasemel

 

Kährik ehk kährikkoer       Nyctereutes procyonoides

 

Tegelikult me ei tea, meil elavate kährikute arvukust, aga väljend: „kui ühte kährikut näed, peab neid lähikonnas olema vähemalt kümmekond“ vastab peidulise ning enam öise eluviisiga kährikute puhul tõele. Vähemaks on neid mitmete taudide edasikandjaid viimastel aastatel ikkagi jäänud.

Aasta looma õhtu loodusmuuseumis

Postitas Aasta Loom - K, 22.11.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Öösel oli tulnud külm ning kaanetanud lombid. Oli september, aga väga külm. Vaatlesin oma lemmikut looklevat teed, kui äkki ilmus ei kusagilt see vapper tegelane, kes libedal teel oma tasakaalu proovile pani. 
Reet Sau foto metskitse fotovõistluselt "Kaber kabejalakene".


Metskitse fotonäitusel RMK Tallinna kontoris näeb palju kauneid fotosid, aga aasta looma teema jätkub ka mujal: neljapäeval 23. novembril kell 18 saab Eesti Loodusmuuseumi õdusas saalis kuulata metskitsest kõnelemas eriala spetsialisti. Zooloog Jüri Tõnissoni kõneleb kabra elu-olust, välimusest, arvukusest. Lisaks vaadatakse koos metskitsedest valminud filmi ning räägitakse jahihooajast. Kohal on ka metskitse topis, sarved ja lõualuud.

Lisame siia lõppu ka ühe ajakohase aasta looma laste luulevõistluse luuletuse: 

Metskits
 

Helen Tammer, 13
Tallinna Prantsuse Lütseum

Teadmised maailma linnuliikide pesitsusbioloogiast on lünklikud

Postitas Looduskalender - T, 21.11.2017 - 12.12

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Paljude linnuliikide kohta on üsna hästi teada ökoloogia ja pesitsusbioloogia parameetrid nagu kurnasuurus, haudevältus, poegade pesasolemise aeg. Kui need nimetatud elukäigutunnused, mis määravad enamasti ka isendi edasise elu, on hästi teada, on reeglina teada samuti selle liigi ökoloogia laiemalt.

Hiljutises kirjanduspõhises uuringus, mille eesmärgiks oli kaardistada lüngad meie praegustes teadmistes, hinnata puudulike teadmiste mõju lindude elukäikude evolutsiooni kujunemisse ning määrata tulevaste uuringute prioriteedid, koguti informatsiooni kõigi eelnimetatud tunnuste kohta. Allikatena kasutati mahukat teatmeteost „Handbook of the birds of World“ ning andmebaase Web of Science ja Google Scholar.