Talilinnukaamera - musträstas

Submitted by Looduskalender on Thu, 08.02.2018 - 09:09
Autorid

Külalisi tutvustab Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Body

Musträstaid näeb aias enamasti juba varahommikuti hämaras, mil nad põõsastelt ja puudelt varisenud marju ja õunu, aga ka toidumajalt maha pudenenud seemneid või rasvapallide tükikesi otsivad.

Musträsta isaslind on süsimust, vaid nokk ja silmarõngas on kollased. Noorlindude nokk muutub kollaseks alles teisel eluaastal.

Musträsta isaslind on süsimust, vaid nokk ja silmarõngas on kollased. Noorlindude nokk muutub kollaseks alles teisel eluaastal. / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Musträsta emaslind on pruunika sulestikuga ning tumeda nokaga.

Musträsta emaslind on pruunika sulestikuga ning tumeda nokaga. / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Musträstas on metsades, parkides ja aedades üldlevinud ning tavaline haudelind, kelle arvukuseks hinnatakse Eestis 300 000 – 400 000 paari. Suhteliselt tavaline (5000 – 10 000 isendit) on ta Eestis, peamiselt Lääne-Eestis ka talvel. Suurem osa musträstastest lahkuvad sügisel Lääne- ja Lõuna-Euroopasse: näiteks 23.06.2016 Tartumaal Vana-Kuustes rõngastatud noor musträstas sattus kassi küüniste vahele 29.11.2016 Prantsusmaal Normandias.

Kevadel saabuvad musträstad Eestisse tagasi märtsis–aprillis, kuid Eestis talvitavate musträstaste laulu võib kuulda juba veebruaris. Musträstas on hommikul üks varasemaid lauljaid – tema kõlavat viledest koosnevat laulu kuuleb juba pimedas vähemalt tund enne päikesetõusu, linnades aga võib nende laulu kuulda lausa öö läbi.

Musträsta laul:
https://www.xeno-canto.org/398313

Pesa teeb musträstas samblast, väikestest oksaraagudest, kuivadest lehtedest ja kõrtest ning savist enamasti tiheda kuuse okste vahele, kuid ka näiteks puutüükale, puuriita või müüriavasse. Musträstas pesitseb Eestis tavaliselt kaks korda suve jooksul.

Musträstas on omnivoor, toitudes peamiselt maapinnalt leitavatest putukatest, ussidest ja tigudest, aga ka marjadest ja puuviljadest.

Musträsta kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus
Musträsta häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Musträsta vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

 

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.