VIDEO: öösorr

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Looduskalender T, 22.05.2018 - 15.15

 

Öösorr        Caprimulgus europaeus

 

Kogu Eestis levinud haudelind, pesitsejate arvukuseks hinnatakse üle kümne tuhande paari. Meie võime saabujaid kohata sagedamini maikuu algusest, linnud eelistavad nii erinevaid hõredamaid männikuid, kui männi enamusega segametsi, vahel raiesmikke.

Öise eluviisiga öösorre kohatakse sagedamini metsateedel ja autotulede valgel, sel ajal jahitakse suuremaid putukaid, millest toitutaksegi.

Kakupojad kolme nädalased

Veebikaamera pildid Maggy, LK foorumist

Looduskalender T, 22.05.2018 - 14.14

Toitu mangub suurem kakupoeg

 

Kodukakk         Strix aluco

 

Nädalad mööduvad nobedalsti.

Toiduga pole kakupesas kerge, aga emaslind Klaara teeb mis saab - püüdes värvulisi, tänavu harva kakkude põhitoidust pisinärilisi, mügrisid, konni, vihmausse, aga ka nahkhiiri.

Siiani on kakupere hakkama saanud. Pesaelu saame jälgida veel kuni kaks nädalat. Umbes viienädalaselt, aga sageli ka varem hakkavad pojad pesast välja tükkima, aga sinna on veel aega.

Väike roosa karp paljastab käitumise geneetilise tausta

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Looduskalender T, 22.05.2018 - 10.10

Toimetulek erinevates olukordades sõltub nii keskkonnast kui ka isendi käitumisest. Sageli räägitakse nii inimeste kui ka loomade puhul isiksusest, mille all peetakse silmas isendile omast ajast ja keskkonnast sõltumatut käitumist – näiteks võib isiksustunnuseks pidada looma varajast või alles viimasel hetkel põgenemist ohtu märgates, aga ka erinevaid hoiatushäälitsusi ja isendi uudishimulikkust ehk tegutsemist uudsetes oludes. Need viimati nimetatud isiksusomadused on loomade seas üsna põhjalikult ja laialdaselt uuritud.

20. NÄDAL 14.5.2018.- 20.5.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Looduskalender T, 22.05.2018 - 09.09

Pääsusilma  kasvukohti  on  kuivendamise  tõttu  jäänud  väheks 

Nädala  algus  oli  päikesepaisteliste  kuumade  ilmadega.  Esmaspäeval  ja  teisipäeval  tõusis  maksimaalne  õhutemperatuur  28  kraadini,  ööpäeva  keskmine  õhutemperatuur  ületas  normi  8...9  kraadi  võrra. 

Kuivus  kippus  juba  aiamaadel  liiga  tegema,  põldudel  töötavaid  masinaid  saatsid  tolmupilved.  Oodati  pikisilmi  vihma.  Suuremad  vihmapilved  aga  Jõgevale  ei  jõudnud.  Veidi  vihma  sadas  kolmapäeval  ja  reedel,  kokku  3 mm. Minimaalne  relatiivne  õhuniiskus  langes  nädala  kestel  kolmel  päeval  alla  30%.   

Linnulaulu õhtu Paljassaarel

Foto Arne Ader

Kõrkja-roolind

Kõrkja-roolind

Looduskalender T, 22.05.2018 - 08.08

Eesti Loodusmuuseum kutsub maikuus kevadist linnulaulu nautima! 24. mail ootame kõiki huvilisi õhtuhämaruses toimuvale linnulauluõhtule Paljassaarde. 

Linnulauluõhtul kuulame, kes on meie kevadesse juba jõudnud ning milline on saabunute laul. Kõigil osalejatel on võimalus ise avastada, märgata ning seejärel omal käel avastatut teistega jagada – keda me kuuleme?

Linnulauluõhtu algab kell 20.00 Paljassaares Katariina kai juures - koguneme seal juures olevas parklas.