Kanad kohevas lumes

Postitas Looduskalender - P, 25.02.2018 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Nurmkanapaar

Nurmkanapaar

Sisu

 

Nurmkana        Perdix perdix

 

Nurmkanad liiguvad talvisel ajal toiduotsingutel ning ööbivad seltsinguti ehk siis eelmise aasta pesakonnana (kui linde on üle paarikümne võik koos tegutseda paar pesakonda). Tänavu talvine kohev lumikate on lumes ja lume all ööbijatele senini soodne olnud – pole tekkinud lumele tugevat koorikut. Paksenev lumekatte toob linnud nii asulatesse, kui maanteede lähedusse. Siis hulgutakse ringi elamute läheduses ning äärelinnades, kus nad võivad toitu leida talilindude söögimajade alt, aga osa linnusõpru toidab nurmkanu ka viljaga. Varjulisemaid peatuspaiku otsitakse muidugi talviselt lõikava tuule eest.

Nurmkanade toimetamised pakuvad kena vaatepilt ning nad lasevad endi tegemisi päris kenasti jälgida. Suusatajad võivad nurmkanu või nende tegutsemise jälgi avastada nii põldudel, niitudel, jõeluhtadel, kui metsalagendikel.

 

Nurmkanade ööbimispaik

Nurmkanade ööbimispaik

Nurmkanade sugupooled on suht sarnase pruuni sulestikuga, kael ja rind hallid, roostepruunide sabasulgedega. Nokk ning jalad hallid. Pikkust kolmekümne sentimeetri ringis ning kaalu üle neljasaja grammi.

 

Nurmkanad

Nurmkanad

Kuidas siis eristada kukke kanast?

Erinev on sugupoolte näomusterja ning värvus (vaata Arne fotodelt) Kukkede roostepunane sabapartii on veidi lopsakam, kuid lindude lumes tegutsedes mitte eriti märgatav. Aga isaslindude kastanjapruun rinnalaik on oluliselt väljapaistvam, kui emaslindudel.

Seemneid otsitakse lumest turritavatelt umbrohtudelt või maapinnalt. Ringi liigutakse kas kõndides või joostes. Muidugi ohtu aimates tõuseb kanakari lendu ja teine põhjus lenndamiseks võiks olla siirdumine uue toitumiskoha otsingutele…

Viimase poole sajandiga on nurmkanade arvukus langenud Euroopas üle viie korra ehk üle 80%-di. Meil olukord nii hulluks pole veel läinud. Talvisel ajal peaks nurmkanade arvukus olema veel paarikümne tuhande isendi ringis.

Nurmkanade „karjad“ hakkavad lagunema märtsi keskel, siis moodustuvad juba pesitsusaegsed paarid.

Kuigi nurmkanad on meil jahilindude nimekirjas, siis arvukuse langus tõttu jahimehed neid ei küti.

Viimase nädala nurmkanade vaatlused: LINK

 

Nurmkanad lumel

Nurmkanad lumel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.