Tänavustest varaseimatest pesitsejatest

Postitas Looduskalender - R, 02.03.2018 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Kuuse-käbilinnud

Kuuse-käbilinnud

Sisu

 

Kuuse-käbilind      Loxia curvirostra

 

Kuigi oleme alles kevadekuulutajate ootel, siis mõnes kuuse-käbilinnu pesas võivad pojad isegi juba kooruda!

Kuuse-käbilinnud ajastavad pesitsemise neile sobivaks toidurohkuse ajaks. Päiksepoolsetel kuuskedel ja mändidel avanevad päikeseliste ilmadega käbisoomused. Paistab, et tänavu näljapajukile linnud ei jää.

Munadega pesi võibki sagedamini leida märtsikuus. Pesa ehitatakse kuusele, selle ehitusmeistriks on emaslind, keda isaslind oma lauluga sel ajal ergutab ning pidevalt saadab. Kui pesa ehitatakse kuuseladva, siis toetub see vastu tüve. Madalamale rajatud pesa paikneb juba kuuseokstel ja juba tüvest eemal.

Haudumist alustab emaslind koheselt peale esimese muna munemist. Täiskurnas võib olla kuni neli muna ning pojad kooruvad pärast kolmeteistkümne päevast haudeaega.

Poegade koorudes ei lahku emaslind pesalt - pojad vajavad soojendamist. Emaslinnu haududes, kui ka poegadega pesa esimese nädala vältel toidab kõiki isaslind. Toiduks tuuakse pugus poolseedunud kuuseseemneid. Isaslind väljutab söödu pesal sest poegade toitmisega tegeleb vaid emaslind. Kuuse-käbilindude pesaelu kestab vaid paari nädala ringis, aga hoolt vajavad pojad veel pikalt…

Kuusekäbide seemned on toitainerikkad, lisandub tugev rasvasisaldus kuni 35%.

Ilusal kuusekäbil võib olla sada kakskümmend viis käbisoomust ehk umbes saja soomuse alt leiame kaks seemet.

Teeme väikse rehkenduse. Oletame, et isaslind saab ühest käbist kätte umbkaudu sada seemet. Siis kümne käbi töötlemise järel on tema pugus tuhatkond seemet ehk teisisõnu pesasse viidava toidu kaal võib küündida vaid kümne grammini…

Kuuse-käbilinnud on päris värvikad tegelased: isaslinnu hundsulestik telliskivipunane, emaslinnul pulmaajal kollakasroheline. Pikkust mõlemal sugupoolel veidi üle viieteist sentimeetri, kaalu enamalt jaolt alla viiekümne grammi.

Nokk must, tugev ning pikenenud otstega, seega käbide töötlemisel tõhus tööriist. Lindude jalgu katab tugev korbakiht - linnumehed kurdavad, et vahel ei taha isegi rõngastamine õnnestuda.

Kuuse-käbilindude arvukus võib olla aastati päris suures kõikuvuses. Nimelt linnud pesitsevad lihtsalt seal, kus toitu jagub. Rikkalikel käbiaastatel võivad kuuse-käbilinnud pesitseda üksteist segamata vaid mõnekümne meetriste vahedega ning sellistel aastatel võib haruldaselt varaseid pesitsejaid olla kuni viiskümmend tuhat paari.

Kuuse-käbilinnu viimase nädala vaatlused: LINK

Kuuse-käbilinnu elupaik. Alliklepa, Harjumaa

Kuuse-käbilinnu elupaik. Alliklepa, Harjumaa

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.