Looduskalendri minutid Vikerraadios: Koiduliblikas

Postitas Looduskalender - T, 15.05.2018 - 07.07
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Koiduliblikas

Koiduliblikas

Sisu

Iga päev toob nüüd nii lõpmatult palju põnevat, et tahaks seda kogu maailmaga jagada. Kuldnokk on pesast väljaheitnud esimese munakoore ja juba kostab pesakastist rõõmsat sidistamist, kui ema toidunokatäiega tuleb. Ja terve toidutassijate kamp, eelmise aasta veel mittepesitsevad pojad, on talle appi tulnud. Veel ei saa nad täpselt aru, mida nad tegema peavad.

Linnud on oma poegade sünnipäeva sel aastal õnnestunult häälestanud ka putukate sünnipäevadele. Igasuguseid pinisejaid ja sumisejaid on praegu õhk juba paksult täis. Aga õhus on ka liblikaid.

Imelik on see, et kui esimesed liblikad – kollane liblikas, lapsuliblikas või siis kirju liblikas, väike-koerliblikas nähtud, siis unustame selle kaunite lilleõitel tantsijate seltskonna mõneks ajaks ära. Sest lilleõied on nii kirevad ja linnud laulavad nii kaunilt.

Aga minu jaoks on esimene tõeline sooja kevade kuulutaja liblikas koiduliblikas. Ma ei mäletagi, kust esimest korda tema nime teada sain, küllap isa või ema õpetasid, aga nii kaua, kui end mäletan, niikaua mäletan ka koiduliblikat kevadise männimetsa all lendamas. Enamasti kohtasin teda siis, kui läksin kassikäppasid korjama.

Koiduliblikas on tõeline iludus. Just isasliblika koidukarva tiivaotsad on midagi tavatut meie looduses. Ega meil päris tulekarva oranži palju looduses ei ole. Värvilt ehk midagi sarnast põlv-varsapõlve õiele. Muidu elevandiluu värvi liblikal on veel musta marmormustriga tiivaäär ja väikesed mustad täpikesed tiiva keskel.

Emasliblikas on ilma oranžide tiivaotsteta, ühtlaselt valge – võiks ka öelda, et nagu tavaline väike kapsaliblikas. Aga et märkame me teda enamasti koos isasega, kelle leekivad tiivad otsekui armulõõmas põlevad, siis on ta eriline. Keset seda tantsu ja rõõmsat paaritumislusti, mis praegused soojad ilmad pakuvad.

Otsige seda pisikest ja rõõmsat liblikat. Ja veel teist tegelast, kes meil ka nüüd rahvusliblikas – pääsusaba. Ka temal on praegu lennuaeg ja pääsusaba isased ja emased kogunevad neil päevil meie kõrgematele mäetippudele, kus kollast kirja tiibadega oma nõiduslikku paaritumistantsu tantsida.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.