Talilinnukaamera - harakas

Postitas Looduskalender - K, 09.01.2019 - 12.12
Autorid

Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Sisu

Kui rasvapall on pärast toidumaja juurde üles riputamist juba mõne minutiga kadunud, võib selles kahtlustada harakat. Harakas nagu teisedki vareslased on nutikas lind, kes toidu leidmisel ja kättesaamisel on väga leidlik. Ka veebikaamera ees on harakad rasvapalle korduvalt minema viinud.

Harakad

Harakad / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Suurest metsamassiivist harakaid ei leia, ta on kultuurmaastiku lind, keda kohtab viimastel kümnenditel järjest sagedamini ka linnades. Harakaid pesitseb Eestis 15 000–25 000 paari. Ta on paigalind, kes suuremaid rändeid ette ei võta ning talviseks arvukuseks hinnatakse meil 40 000–80 000 isendit.

Okstest pesa ehitab harakas põõsasse või puu otsa ning erinevalt näiteks varesest ehitab harakas oma pesale ka okstest katuse peale. Harakapaar on teineteisele truu ja enamasti jääb paar püsima kogu eluks.

Harakas on kõigesööja: tema toiduks on putukad, teod, ussid, seemned, marjad, puuviljad, toidujäätmed, raiped. Kuna ta rüüstab sageli ka teiste lindude pesi ning näppab koerakausist toitu, on ta külge saanud vargakuulsuse. Jutud pesadest kui aardekambritest, kuhu harakad on kellasid, lusikaid, münte või ehteid kokku tassinud, on siiski rahvajutud. Harakate nutikus ja õppimisvõime on nende ümber loonud rikkaliku folklooripärandi, milles sageli seostatakse lindu hämarate tegude ja halbade ennetega.

Haraka kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus
Haraka häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Haraka vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

 

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.