Hommikupoolik talilinnu kaamera ees

Postitas Looduskalender - K, 16.01.2019 - 14.14
Autorid

Veebikaamera pilt IceAge, LK foorumist

Image
Rasvatihased, rohevindid, põldvarblased…
Sisu

Rasvatihased, rohevindid, põldvarblased…

Kes linde toidavad need teavad, et esimesed saabujad on juba hommikuhämaruses rasvatihased – seda märkavad ka talilinnukaamera jälgijad.

Kõige varasem on muidugi mõni vanem, hästi ümbrust tundev ja ligiduses ööbinud rasvatihane. Koos sinitihastega tegutsetakse rahumeelselt ja kenasti järjekorras - vanemad, suuremad linnud eelisjärjekorras. Viimasteks saabujateks tihaste hulgas jäävad salutihased. Tihaste päralt jääbki esimene kolmveerandtund.

Seejärel hakkavad ilmuvad välja hilisemad „ärkajad“ – puukoristajad, rohevintide paarid, kes „vaiksemal ajal“ pikemalt einestama jäävad. Teiste lindude vastu riiakamad rohevindi isaslinnud pakuvad toidulaual eelisõiguse oma tagasihoidlikuma sulestikuga „daamidele“, jäädes lähedusse oma järjekorda passima.

Aga esimese põldvarblaste pundi saabudes jätkub sädinat ja säutsumist ning rohevintidele einestamised on selleks korraks einestatud…

Kuid põldvarblased on suht sallivad tihaste suhtes, kes tulevad toidulauale vaid hetkeks seemet hankima.

Kuid vahepeal võib toidumaja mõneks minutiks päris tühjaks jääda – midagi peab siis olema linde häirinud: kas on naabermaja peremees tulnud lund rookima, küttepuid riidast viima, autot käivitama või on kass õue lastud, kes oma radu kõnnib… Värvulisi peletavad ka lähedusse saabunyd suuremad

linnud: hakk, harakas, hallvares, pasknäär või koguni raudkull.

Kui „oht“ möödas saabuvad esimestena tihased sest nemad tunnevad lähiümbrust nagu oma taskut. Samuti oskavad nad läheduses olevate puude ja põõsaste tihedas võras kärmelt ning peiduliselt liikuda.

Kodutuvid saabuvad värvuliste toidulauale enne kella kümmet ja nii on aedlinnades alati olnud. Alustuseks nokitakse lumele pudisenud seemneid, seejärel üritatakse ka päevalille seemneid kaamera vaateväljas kätte saada, kuid see on neile suhteliselt ebamugavaks tehtud. Mõne aja möödudes lennatakse järgmisesse kohta sest neilgi on kombeks oma kindlaks kujunenud toitumisvõimalustega paigad üle kontrollida. Kõige vähem lasevad endid tuvidest häirida mõned eriti julged põldvarblase klutid.

Peale arvukate tavalindude võime iga päev kaamera vahendusel kohata ka ümbruskonna vähearvukamaid külalisi.

Päev muutub pisitasa pikemaks, muutuvad kellaajad, aga tegutsemise rütm võib paikkonniti veel mõnda aega ikka sarnaselt kulgeda.

 Urvalind

Urvalind

Hallpea-rähn ehk hallrähni isaslind

Hallpea-rähn ehk hallrähni isaslind

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.