Metskitse aasta 2017

Nädal metsas. Kitsedel küljed punnis.
Avapilt
Aasta Loom E, 24.04.2017 - 12.41
Sisu

Talleootel metskitsemammadel on kõhud juba märgatavalt punnis. Poegimiseni jäänud vaid üks kuu.  

 

Waldorfkooli ja Ridala kooli kaamerad: kährikud ja sookurg

Postitas Aasta Loom - L, 22.04.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ridala kooli kaameras nähti sookurge, Eriku isa Tõnis Ulm kommenteerib: "Pole varem sookurg meie kaameras käinud. Võib-olla tänavune külm kevad ja asjaolu, et talumehed seetõttu vilja külvamisega põldudele venitavad, paneb kured mujalt midagi nokavahele muretsema. Siin ju viljaterad vabalt jagada."

Sokul sarved valmis

Postitas Aasta Loom - R, 21.04.2017 - 15.27
Sisu
sokul sarved valmisSokud ja üks kits mahlakuu keskel 2017. Ühel sokul on sarv juba paljas. Kasukad on veel talvekarvas ja sobivad hästi kevadpalja maastikuga.
 
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Talv, mis seekord oli õnneks metskitsedel kerge taluda, on läbi saanud ja loomad heas seisus. Algavad kevadised toimetused. Sokkudel on vaja oma äsjavalminud sarved töökorda seada ja kõik metskitsed oma soole vaatamata peavad talverüü suvise vastu vahetama.

Nädal metsas. Uute sarvede aeg.
Avapilt
Aasta Loom E, 17.04.2017 - 11.58
Sisu

Läinud nädalaga jõudis uute sarvede aeg ka põhja pool kätte. Metsavarjus oleva rajakaamera ees käis meile tuttav sokk põõsastes puhtaks nühitud uusi sarvi näitamas. Kaamera ette jõudis ta juba veidi tahenenud sarvedega.

Eelmises postituses olnud Vilandimaa fotolt nägime, kuidas verivärske sarv vahetult peale puhtaks ajamist välja näeb. 

 

kits

kits

 

 

Nädal metsas. Esimesed puhtad sarved.
Avapilt
Aasta Loom E, 10.04.2017 - 13.23
Sisu

Viljandi kandis käis rajakaamera ees juba esimene puhtaks nühitud, tuttuute sarvedega sokk. Paari päevaga on sarved nii puhtkas tehtud, et midagi pole karvadest järel.

Samas on noorematel sokkudel sarvekasv veel hargnemise staadiumis ja naha maha ajamine veel kaugel ees. 

Foto: Priit Vahtramäe

 

kits
Eelmistest sissekannetest tuttavast karjast käis Harjumaa rajakaamera ees vaid üks sokk, see kel vasak esimene sarveharu kergelt ette hoiab. Ülejäänud kari nautis vast muud kevade pakutavat ja meediatähelepanu sel nädalal ei soovinud. 

 

Kuidas sokku kaelustati

Postitas Aasta Loom - R, 07.04.2017 - 18.38
Sisu

Ulukispetsialist Peep Männil saatis video soku kaelustamisest, mida tehti Keskkonnaagentuuri telemeetriliste uuringute käigus, mil vaadeldi kitsede territooriumi suurust ja liikumismustreid erinevatel aastaaegadel. 2012. aastal kaelustati neli kitse,  neist üks oli sokk, keda näeb ka videos. Sokuke on küll hetkeks hirmul, et mis toimub, aga kõik läks hästi ja teadlased said mõnda aega GPS-i vahendusel jälgida kitsede liikumist. Andmete analüüsist kirjutab metskitse aastal Peep Männil meile lähemalt.
 

Nädal metsas. Sinililled ja lumi.
Avapilt
Aasta Loom E, 03.04.2017 - 09.47
Sisu

Noore sokupoisi esimesed sarved kah juba täismõõdus.

 

 

Metskitsemetsas alustasid õitsemist esimesed sinililled. Kevadekuulutajatest jõudsid kohale metsvindid ja punarinnad. Kui metsvindid laulavad veel tagasihoidlikult ja enamasti vaid laulu esimest poolt, siis punarinnad rõkkavad täiel rinnal. Hommikuti kuuleb sellest nädalast kuusikus tihti ekslikult kakkudeks peetavaid kaelustuvisid uhuutamas.

Ridala laste kaamera: metsseakari ja suured sarved

Postitas Aasta Loom - L, 01.04.2017 - 09.02
Avapilt
Sisu

Sokuke, või mis sokuke ta nii väga ikka enam on, juba vana sokk ise, näitab ennast täies ilus, nii päevavalguses kui ka pimedas öös. Seoses ilma soojenemisega on loomad hakanud vähem "ennast pildistamas" käima. Täna, 27.märtsil, on juba nii ilus ilm, et mesilased üritavad lepa- ja sarapuu õietolmu koguda ja teevad vägevat lendu. Esimest korda sellel kevadel.

Metskitse loengumaterjal kooliõpetajatele ja teistele huvilistele

Postitas Aasta Loom - N, 30.03.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Sokkudel on kevade hakuks sarved juba üpris pikaks kasvanud.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kuidas kitse sarved kasvavad? Mälu värskendamiseks võivad õpetajad ja loengupidajad aasta loomast rääkides kasutada abimaterjalina meie väikest "kitseraamatut" koos slaididega, mille koostasid aasta looma kodulehe toimetus koostöös ulukiuurijate ja jahimeestega. Materjal on üles ehitatud MS PowerPointi esitlusena nii, et sinna võib oma materjali  panna või midagi ära võtta – kui on soov näiteks lasteaias veidi lihtsamalt metskitsest rääkida. Sealt leiab lugusid nii kitse sarvedest, söögilauast kui aastaringist. Kui arvate, et midagi põnevat võiksime juurde lisada, andke teada, saatke materjal ja me lisame selle sisse. Kasutage julgesti! Fail tuleb lihtsalt alla laadida:
Lae alla (PPT) »

Asu Metskitse aasta 2017 jälgima