Sookurgede rändeteed ja video

Postitas Looduskalender - T, 26.09.2017 - 16.16
Autorid

Tekst, video ja fotod Tiit Hunt, www.rmk.ee

Rändekaardi saatis Aivar Leito

Sisu

Üleeile oli taaskord vaja kurekaamera juurde minna - kui reedeks olid lehmad videopildi ära “söönud”, siis pühapäevases pildi puudumises toredad lehmad siiski süüdi polnud - arvatavasti võttis hetkeline mobiiside katkemine ühenduse terveks päevaks.

Pühapäeva õhtul oli tõepoolest võimas ränne, mis algas kella 18.00 ajal ja kestis umbes 19.45-ni. Hinnanguliselt lendas selle aja jooksul üle Saaremaa suunas kolm-neli tuhat sookurge. Rändel oli ka hulgaliselt valgepõsk-laglesid ja suur-laukhanesid ning veidike raba- ja hallhanesid. Salvestatud videojupp on tunnistuseks sellest, mis vaid kahe minuti jooksul alates 18.43-st taevas näha oli.

Kõik eileõhtused rändeparved lendasid peatumata üle poolsaare Saaremaale ööbima, ehk ongi sookurgede käitumises sel sügisel selline eripära. Vaid üksikud kümnestkonnast linnust koosnevad kuresalgad puhkasid lagedal rannaniidul.

Suured parved lendasid üle kaamerasilma tagant nii, et õhtusesse pilti sattusid vaid üksikud linnud, tuhandete lindude heli aga kuulsid kõik jälgijad.

Eile läks siis sedaviisi, vaatame kuis täna…

Sassi poolsaar on üks läbirände sõlmpunkte

Sassi poolsaar on üks läbirände sõlmpunkte

Sassi poolsaar on üks läbirände sõlmpunkte, kus Soome ja Eesti sookured võtavad suuna Saaremaale ja peatuvad seal umbes nädalajagu ning rihivad seejärel üle Läti lääneranniku lõunasse. See osa sookurgedest läheb talvituma Hispaaniasse.

Teine suur kurgede sõlmpunk asub Lahemaa Rahvuspargis, kuhu koondub kuni kümme tuhat sookurge Eestist, Soomest ja Loode-Venemaalt Karjalast. Need kured lähevad otse lõunasse talvituma jõudes Ungarisse ja Põhja-Aafrikasse. Ida- ja Kagu-Eesti kured lendavad üle Türgi Etioopiasse.

Hane- ja kureonuna tuntud Aivar Leito saadetud kaardilt näeme sookurgede kolme peamist rändeteed.

Hane- ja kureonuna tuntud Aivar Leito saadetud kaardilt näeme sookurgede kolme peamist rändeteed.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.