Sookured ja valgepõsk-lagled

Postitas Looduskalender - L, 30.09.2017 - 08.08
Autorid

Kirjutas, pildistas ja video salvestas Tiit Hunt, www.rmk.ee

Sisu

Neljapäeval paigutasime veebikaamera Sassi poolsaarel taaskord uude paika ja õhtul võiski näha kuidas paarkümmend minutit peale seitset vaid kümnekonna minuti jooksul lendas mere kohal kaamera eest läbi tuhandeid sookurgi. Küllap täna juhtub sama, pole ju sookurgede ränne veel lõppenud on hoopis tippaeg, mis võib rändeks soodsate ilmadega aga kiirelt läbi saada.

lagled

Matsalu lahe piirkond on lisaks sookurgedele ka Eesti tähtsamaid hanede ja laglede, eriti aga valgepõsk-laglede, läbirände ning peatuspaik.

Sassi poolsaare hiiglaslikel lagedatel on rändlindudele peatumiseks palju ruumi. Nii kevadel kui ka sügisel rändab siit läbi ligikaudu 150 000 valgepõsk-laglet ja korraga peatub siin kuni 50 000 laglet. Ehk siis jagub neid ka kaamera alla. Valgepõsk-laglede ränne hakkab alles hoogu koguma ja paari nädala pärast peaks neid siinkandis olema massiliselt.

Valgepõsk-laglede peamised peatuspaigad asuvad peale Sassi ps. veel Haeskas, Saastna poolsaarel ja Liustemäe - Keemu rannikul, ööbimispaigad asuvad Lõpe lahes, Haeska rannikul, Topi lahes ja Salmi lahes (nn Salmi sopp).

Lisaks siinsetele rannaniitudele käivad lagled päeval söömas ümbruskonna põldudel kuni 20 km kaugusel. Sageli toituvad ja ööbivad lagled sookurgede läheduses. Lisaks valgepõsk-lagledele peatub Matsalus ka tuhandeid rabahanesid ja suur-laukhanesid ning kuni paarkümmend väike-laukhane.

Lisaks valgepõsk-lagledele peatub Matsalus ka tuhandeid rabahanesid ja suur-laukhanesid ning kuni paarkümmend väike-laukhane.

 

 

 

Üleeile oli näha lahe madalas vees tegutsemas umbes 350 rabahane, üle lendamas sadu suur-laukhanesid ning paarkümmend hallhane. Väiksematest lindudest paistis silma kiivitajate parv, linavästrikute seltskond ja põldlõokesi, kes aeg-ajalt tegid väga lühidalt kevadisele laulule sarnast häält.

Sassi poolsaarel on läbi aegade vaadeldud ka linnuharuldusi. Sel sügisel on soome linnuvaatlejad Põgari-Sassil näinud juba lumehane.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.