Sookurejuttu

Postitas Looduskalender - E, 02.10.2017 - 16.16
Autorid

Ülevaate esitas Aivar Leito

Foto Arne Ader

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Sisu

Head sookurehuvilised!

 

Rõõm on teatada, et meil Eestis satelliitsaatjaga varustatud sookured (nn satkured, kokku 10) on elus ja terved ning alanud on ka nende sügisrände liikumised.

Esimese rändehüppe on teinud Saaremaa sookurg „Mati“ (püütud 2016.a.) kes on jõudnud Lääne-Lätti ja Soitsjärve äärest sel suvel püütud „Aivar“ ning „Uko“, samuti eelmisel suvel sealsamas püütud kurg „Ivar“ kes peatuvad nüüd Leedu keskosas. „Ivar“ on sama pesapaiga selle aasta kurepoegadest „Uko“ ja „Aivar“ vaid 75 km kaugusel, kuid kuuluvad siiski erinevatesse kurekogumitesse.

Rändeliikumist alustas ka kuulus „Ahja 5“ kes veetis suve Krimmi poolsaare kaelal ja liikus 1. oktoobril 75 km põhja poole Askania Novasse, kus ta oli ka eelmisel sügisel, ning on nüüd liitunud sealse põhja poolt saabunud sookurgede rändekogumiga.

Teised selle suvised sookured „Mustakurmu“ , „Loode“ ja „Liiva“ ei ole veel startinud. Praeguse seisuga tundub, et kõik Lääne-Eestist pärit kured on kursil Hispaaniasse ja / või Kesk-Euroopasse – Põhja Aafrikasse nagu oleme eeldanud.

Ida-Eestist pärit kured „Ivar“, „Uko“ ja „Aivar“ on suundumas ilmselt Ungarisse ja sealt edasi Põhja-Aafrikasse, samuti Otepää lähistelt pärit „Hauka3“.

Kagu-Eesti kured „Mustakurmu“ ning kindlasti ka „Ahja 5“ rändavad loodetavasti mööda Ida-Euroopa rändeteed üle Türgi ja Iisraeli Etioopiasse…

Vaata Lindude Rändekaart: LINK

Matsalus Põgari-Sassil töötab jätkuvalt Sookurgede rände veebikaamera mis on nüüd pisut ümber tõstetud, et kaadrisse jääks rohkem ka valgepõsk-laglesid kelle sügisränne on samuti alanud: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.