Sookurerände vahekokkuvõte

Postitas Looduskalender - E, 09.10.2017 - 12.12
Autorid

Aivar Leito sookurgede rändest
Foto Arne Ader

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Sisu

Minu reede keskpäeval koostatud prognoos saabuva kurerändelaine osas leidiski kinnitust. Meie selle suve satkured „Loode“, „Liiva“ ja „Paslepa“ kes sündinud vastavalt Sõrves Saaremaal, Liival Muhus ja Paslepas Läänemaal startisid rändele 6. oktoobri hommikupoolikul ning „Mustakurmu“ Põlvamaalt 7.oktoobri hommikul.

„Loode“ jõudis Pähkla põldudelt Saaremaal vaid kahe tunniga Ventspilsi lähistele Lääne-Lätis (vahemaa ca 115 km), „Liiva“ viie tunniga Murajalt Saaremaal Kalnujai juurde Kesk-Leedus (vahemaa ca 350 km) ning „Paslepa“ kaheksa tunniga Kerekenava juurde samuti Kesk-Leedus (vahemaa ca 400 km). „Mustakurmu“ jõudis vähem kui tunniga Vinskini Setumaal otse vene piiri ääres (vahemaa ca 40 km) ja jäi siis peatuma ning edasi ei rännanud.

Nimelt kestis 7.oktoobril soodne lennuilm vaid hommikupoolikul, kui Ida- ja Kagu-Eestis oli nõrk läänetuul, poolpilves ja kuiv ning hea nähtavus, kuid keskpäevaks ilm muutus. Tuul pöördus kagusse (vastutuul) ja hakkas sadama. Näis millal ta sealt edasi pääseb sest vastutuul ja vihm on püsinud siiani. Ainsana ei alustanudki edasirännet Otepää lähistelt pärit kurg „Hauka 3“ kes püsis jätkuvalt Sangaste lähedal Keenis.

Juba varem Eestist lahkunud selle aasta satkurgedest rändasid Kesk-Leeduni jõudnud sama pesakonna noorkured „Aivar“ ja „Uko“ Kesk-Lätist edasi lõuna suunas ja jõudsid 8.oktoobril Chelm`i linna lähistele Ida-Poolas Ukraina piiri lähedal.

Praeguse rändepildi järgi tundub, et Sõrve kured „Mati“ ja „Loode“ ja Muhu kurg „Liiva“ rändavad Hispaaniasse, kured „Paslepa“, „Ivar“, „Aivar“ ja „Uko“ Ungarisse ja Põhja-Aafrikasse ning „Hauka 3“, „Mustakurmu“ ja „Ahja 5“ Etioopiasse.

Lisaks satkurgede vaadeldi intensiivset sookurgede rännet 6. ja 7. oktoobril Saaremaal ja Lääne-Eestis sh Kihnus ning vähemarvukat rännet Ida- ja Kagu-Eestis nii nagu sai ennustatud…

Samuti saabus Matsallu ja rändas ka läbi arvukalt valgepõsk-laglesid!

 

Täna hommikuse rändevideo salvestas Hagnat, LK foorumist: 

Matsalu kaitseala piirilt on kuulda jahipidamist…

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.