Läbirändel märkame arvukalt viuparte

Postitas Looduskalender - L, 14.10.2017 - 10.10
Autorid

Foto Arne Ader

Viupardid rändel

Viupardid rändel

Sisu

 

Viupart       Anas penelope

 

Septembris alanud läbiränne kestab kogu oktoobrikuu. Meil pesitsetakse peamiselt Ida-Eestis, aga vähearvukalt kuni sadakond paari.

Nüüd võime näha lävirändajaid enamustel meie veekogudel ja rannikumerel. Kümneid tuhandeid peatub Matsalu lahe piirkonnas (veebikaamerast on näha pardiparvede lendu) ja Haapsalu Tagalahel, aga mujalgi ka Väinameres.

Pesitsusvälisel ajal äärmiselt sotsiaalsed, moodustades suuri parvesid (uudista vaatluste lehte teksti lõpus). Kenasti vaadeldavad sest otsivad toitu veepinnalt: toitudes vesikasvudest, -taimedest ja nende seemnetest.

Suhteliselt väikesed, jässakad, kuid häälekad. Kehapikkus jääb enamalt jaolt veidi alla poole meetri ja kaalgi alla kilo – tegu jahilindudega.

Isaslinnud tunneme ära puruni pea, kollaka rinna järgi, kehasulestik hallides toonides ja lennupildis näeme heledat kõhualust ning musti sabasulgi.

Nagu partlaste puhul tavaline, paistavad emaslinnud tagasihoidlikumad välja. Sellised hallikaspruuni sulestikuga. Tähelepanu juhiks laubale, mis sirge, aga just teravaotsalistele sabasulgedele (uuri Arne piltidelt).

Viupartide vaatlused oktoobris: LINK

Viupart       

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.