Sookurg "Ahja 5" jõudis Iisraeli

Postitas Looduskalender - N, 19.10.2017 - 23.23
Autorid

Kirjutas ja pildistas Aivar Leito

Sisu

Mõned pildid „Ahja 5“ püügi ajast 6.juulist 2016.

„Ahja 5“ ja Ivar Ojaste koos Prantsuse sookurefilmi meeskonnaga

„Ahja 5“ ja Ivar Ojaste koos Prantsuse sookurefilmi meeskonnaga

 

Head sookurehuvilised!

 

On rõõm teatada, et meie kuulus, eelmisel suvel Ahjal satelliitsaatjaga varustatud sookurg „Ahja 5“ tegi oma sellesügisese esimese pika rändehüppe Askania-Novast Lõuna-Ukrainas, kus ta terve suve veetis, Hula orgu Iisraelis.

Ta alustas rännet 16. oktoobri keskhommikul Illinka küla põldudelt ning võttis otsekursi Simferoopoli peale Krimmi poolsaarel, kuhu jõudis keskpäeval, et suunduda edasi Krimmi poolsaare tippu - üle Musta mere Türki. Mere ületas kurg sirgjooneliselt lõunakagu suunas ja jõudis Türgi rannikule Türkrli linna juures kella viie paiku kohaliku aja järgi.

Ränne jätkus lõunakagu suunas vahepeatusteta nn nonstop rändena risti üle Türgi keskosa Yumurtaliku linna rannikule Vahemere kagusopis ning üle mere ja piki rannikut Latakiasse Süüria lääneosas. Edasi jätkus peatusteta ränne lõunaedela suunas piki Liibanoni keskosa Põhja-Iisraeli. Esimene rändehüpe lõppes Hula järvel (märgalal) kuhu kurg maandus 17. oktoobri õhtul kl. kuue paiku kohaliku aja järgi.

Ka eile oli sookurg Hula looduskatsealal ning jääb sinna kosuma, et ära kulutatud rasvavaru taastada. Loodetavasti rändab ta mõne nädala pärast edasi Etioopia talikorterissse aga välistatud ei ole ka see, et jääb talveks Põhja – Iisraelise.

Esimese nonstop rändehüppe ligikaudne kogupikkus oli 1600 km mille „Ahja 5“ läbis 31 tunniga mis teeb keskmiseks rändekiiruseks 52 km/h. See ei ole küll päris uus maailmarekord, kuid selle lähedane küll. Lennukõrgus oli vahemikus 200…2000 m enamasti 500…1500 m merepinnast. Musta mere kohal oli kure lennukõrgus valdavalt 500….1000 m ja maksimaalselt kuni 2000 m.

Ivar Ojaste vasakul ja Uko Bleive paremal

Ivar Ojaste vasakul ja Uko Bleive paremal

Teistest satkurgedest oli tänahommikuse seisuga sookurg „Liiva“ jõudnud Berliini lähistele Loode-Saksamaal, kured „Aivar“, „Uko“ ja „Paslepa“ Hortobágy piirkonda Ida-Ungaris, „Mustakurmu“ Ukraina ja Valgevene piirile, „Mati“ Kirde-Poolasse, „Ivar“ Kesk-Leedusse, „Hauka 3“ Kirde-Leedusse ja „Loode“ Lääne-Lätisse: LINK

Jätkuvalt on üleval Sookurgede rände veebikaamera, kus nüüd küll rohkem laglesid ja parte on näha –kuulda. Sest kureränne on jõudmas lõpule.

LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.