Talveks on saabunud meile hulgaliselt hakke

Postitas Looduskalender - R, 01.12.2017 - 15.15
Autorid

Fotod Arne Ader

Hakkide ja vareste ööbimispaik

Hakkide ja vareste ööbimispaik

Sisu

 

Hakk           Corvus monedula

 

Hakke saabub meile talviseks ajaks oma põhja- ja kirdepoolsematelt pesitsusaladelt ning kohati võib tekkida kuvand Alfred Joseph Hitchcock´i filmist „Linnud“…

Kui kevadine pesitsejate arvukus on meil kõikunud kolmekümne ja viiekümne tuhande paari vahemikus, siis talvine arvukus võib olla neli-viis korda suurem, hoolimata sellest, et meie tänavused noorlinnud on juba lahkunud lõuna poolsetele talvitusaladele. Tavaliselt lõpeb ränne meile koos detsembri saabumisega.

 

Hakkide ja vareste ööbimislend

Hakkide ja vareste ööbimislend

Talveaegne käitumine pesitsemisaegsele ei sarnane: ööbimiskogunemine toimub koos õhtuhämarusega, kui saabutakse päevaselt toitumisretkelt näiteks parkide või kalmistute puudele. Seal võime märgata nende lennumeisterlikkust - kuivõrd osavalt kasutatakse lennul tõusvaid õhuvoole.

Kõik hakid kannavad hõbehalli pearätikut, seljasulestik tuhkmust (metalliläiget võime seljasulestikus märgata alles varakevadel), rind tumehall. Hakkide otsaesine on musta sulestikuga seetõttu tundub nende silma vikerkest valkjana, kuid tegelik värvus on terashall. Meile talveks saabunud noorlindude sulestik on vanalindude omast tumedam, mida tähelepanelik vaatleja kindlasti märkab.

Vareslaste sugukonna pisemad esindajad, kuid nutikad ning ettevaatlikud. Kehapikkust kolmekümne sentimeetri ringis, kaalu veidi alla veerand kilo. Hakkide paarisuhe on ka rändurite hulgas nö „igavene“, kui loodus muidugi teisiti ei taha. Paaris tegutsevaid hakke võime märgata ka talvisel ajal.

Toidulaua suhtes pole inimkaaslejad eriti valivad: muidugi eelistatakse loomset, aga kõlbavad ka kõikvõimalikud seemned. Linnahakid on usinad prügisortijad, kui nad avatud pühkmekasti peaks leidma. Talvise lindude toidumaja juures huvitavad neid nii rasvapallid, kui pekk, aga seemnete hulgast sorteeritakse välja vaid maapähklid…

Tüütult lärmakad linnud, kes muuhulgas imiteerivad kõikvõimalikke ümbritsevaid helisid, kui keegi viitsib tähelepanelikumalt kuulatada.

Hakkide viimase nädala vaatlused: LINK

 

Hakid

Hakid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.