Hallrästaste seltsingutes liigub sadu linde

Postitas Looduskalender - E, 11.12.2017 - 10.10
Autorid

Foto Arne Ader

Hallrästas

Hallrästas

Sisu

 

Hallrästas ehk paskrästas        Turdus pilaris

 

Hallrästaste parved on Pelgulinna puud pea kõigest söödavast lagedaks teinud. Viirpuudest, mis veel nädala eest veel marjadest punetasid käib suurem seltsing ikka veel hommikul läbi, kuigi võtta pole enam midagi…

Miks hallrästaid niivõrd massiliselt on? Pihlakad olid tänavu marjade all lookas, õunaaedades, olid kohati puudealused triiki õunu täis, loetelu võiks veel pikalt jätkata. Ja eks „sõna ikka levib“, kus ja kui midagi saadaval on. Eks see vast peamine põhjus olegi.

Läbirändajaid on palju ning rännuseltsinguid on liikvel nii öisel, kui päevasel ajal. Talvituma jääjate hulk oleneb ka lumikatte paksusest ning sagedamini võime nende seltsinguid või üksikuid linde trehvata, kas põhjarannikul ja läänepoolsemates maakondades.

Hallrästad ongi meie suurimad rästad: koos sabaga tuleb neil pikkust umbes veerand meetrit, kaalugi veidi üle saja grammi. Emas- ja isaslindude sulestik on sarnane.

Koheselt hakkavad linde nähes silma nii vesihall pea kui päranipuala, mis just lennupildis hästi märgatav ning teistel rästastel puudub. Lennus märkame ka valgeid alatiibu.

Seljasulestik kaunilt tumepruun, kurgualune ja rind kollakad, mida kirjavad piki külgi ning rinda hästi nähtavad tähnitriibud. Märgatavad on samuti mustad sabasuled.

Hallrästaste vaatlusi on viimase nädalaga arvukalt kogunenud: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.