1. NÄDAL 1.1.2018.-7.1.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 09.01.2018 - 11.11
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Jäätunud lumi künnipõllul 1. jaanuaril
Sisu

Jäätunud lumi künnipõllul 1. jaanuaril

Uusaasta saabus öösel musta maaga, aga 1. jaanuari hommikuks kattis maad õhuke lumekirme ja muld oli pealt külmunud. Peagi hakkas sadama vihma. Lumikate kadus kiiresti ja muld sulas ülesse.

Ilm muutus korrast soojemaks ja järgmisel ööl tõusis maksimaalne õhutemperatuur kella kahe paiku 4,9 kraadini. Plusskraadid püsisid ööpäevaringselt õhus laupäeva õhtuni. Viis kraadi sooja mõõdeti lisaks teisipäeva ööle ka reede päeval.

Pühapäevane päikesetõus

Pühapäevane päikesetõus

Nädala lõpuks muutus ilm külmaks. Pühapäeva hommikuks oli muld pealt paari sentimeetri sügavuselt külmunud ning maad kattis õhuke lumikate. Nädala viimase päeva minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti -3,4 °C, maapinna lähedal mulla kohal -4 °C. Külmatunnet süvendas tugev tuul. Samas oli see külm päev päikseline.

Vihma või lörtsi sadas peaaegu iga päev ja nädala sajusummaks kogunes 13 mm. Põldudel tekkisid tallatud kohtades aegajalt veeloigud ja Pedja jões oli vesi üle kallaste. 

Taliteraviljade oraste seisukord on seni põldudel hea ja visuaalsel hinnangul olulisi kahjustusi ei esine. Võrsumissõlme sügavusel (kolme sentimeetri sügavusel) mullas kõikus temperatuur talinisupõllul nädala jooksul -0,0...2,6 kraadini. 

Esmaspäeval nähti kahte talvituvat põhjavinti ja kümmekond hallrästast oli veel liikvel. 

Päikselisel pühapäeval ühel vahtral viiest moodustus lõigatud oksal vahtramahlast väike jääpurikas. 

Viive Eisler Valga linnast teatas, et neil õnnestus ühel päeval 5. jaanuaril veidi vahtramahla koguda, siis aga mahlajooks katkes.

Näsiniine õied hakkasid avanema

Näsiniine õied hakkasid avanema

 

Jõgeval 8.1.2018.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.