VIDEO: lumi avas jäljeraamatu

Postitas Looduskalender - P, 21.01.2018 - 14.14
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Selline maastik ilvesele tegutsemiseks sobib

Sisu

 

Harilik ilves      Lynx lynx

 

Veidi külmkraade ja kerge lumikate pani esimestel päevadel loomad uue olukorraga metsas harjuma, aga jäljeraamatut annab juba lugeda.

Ilveste jäljed on tõepoolest ümarad ning suured. Pikkadest ja tugevatest küüniste jälgi kõndiv ilves ei jäta, küüned surutakse vajadusel välja libedates kohtades, takistusi ületades ja loomulikult saaki rünnates – üldse püüavad ilvesed oma tegutsemisi jälgede kaudu võimalikult vähe välja näidata. Kui emasloom liigub koos poegadega, astuvad noorloomad vanalooma jälgedesse. Pole siis imeks panna, kui ühe ilvese jäljerida, kaheks või kolmeks peaks hargnema. Nõnda liikudes jääb sammu pikkus alla poole meetriseks. Selline pere puhkab päevasel ajal koos, kas mõne suurema kuuse varjus või kuusenoorendikus.

Üksikjäljes märkame nelja varvast, esijalgadel on ilvestel neid tegelikult viis, aga viies paikneb sedavõrd kõrgel, et mingit jäljendit sellest ei jää. Esikäpa jälje pikkuseks on kuni üheksa sentimeetrit, tagajala jäljel pikkust kröömike vähem - lumes liikunud ilveste jäljed tunduvad vaatajale ikka väga suured kuna talveks kattuvad ilvestel varba- ning päkaalused, tiheda ja karmi karvaga. Samas suurendab see paarkümmend kilo kaaluva looma jalgade toetuspinda lumes liikudes.

Ekskremendid maetakse lume alla ja vahel kaetakse lumega ka uriinilaik.

Veebruaris algab meie metsades tavaliselt ilvestel innaaeg. Nimetatut ei saa kindlasti võrrelda loomapargis, veebikaamera vahendusel toimuvaga, aga mingi pildi annab see kõigest hoolimata. Nii, et hoiame looduses toimuval silma peal.

Ilvese jälg

Ilvese jälg

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.