Lugeja mõtisklus: Mees metsas

Postitas Looduskalender - T, 20.02.2018 - 14.14
Autorid

Pildistas ja mõtiskles Kaisa Berg

Image
Piltidel on 1,8 meetri pikkune mees
Sisu

Piltidel on 1,8 meetri pikkune mees. Statistiliselt loetakse metsaks maa-ala, kus kasvavad vähemalt 1,3 meetrised puud piisava tihedusega. Seega, piltidel on kujutatud meest metsas. Iseasi, kas mees ise samamoodi arvab. 

Tema arvab hoopis, et mets tähendab kohta, kus ta saab pea kuklasse ajada, et puulatvu vaadata, ning aeg-ajalt kükitada, et seeni või mustikaid korvi panna. Piltidel kujutatud paikades ei saa kumbagi veel niipea teha. Kuused, männid ja haavad kasvavad keskmiselt 25-40 meetri kõrguseks. Selle kõrguseni jõudmine võtab veel aega. 

Võtab aega, et neis paikades saaks nautida seene- ja marjarikkust, et puud saaksid nii vanaks, et metsalinnud teeksid nende õõnsustesse pesa, ning et jämedatel maha langenud puutüvedel leiaksid elupaiga haruldasemad putukad ja seened. 

Möödub aastakümneid aega enne kui nendest „metsadest“ saavad tõepoolest metsad – mitte statistilises, vaid kogemuslikus tähenduses. Mees piltidel tunneb muret, et ta ei saagi enda eluajal enam nendes paikades metsakogemustest osa. Inimesed vananevad kiiremini kui puud.

Kui arutelus räägitakse, et mets moodustab poole Eesti pindalast ning metsa jätkub, siis mõeldakse just seda – statistilist metsa. Kui arutelus väljendatakse muret, et metsad kaovad hirmuäratava kiirusega ja suures ulatuses, siis mõeldakse seda teist – kogemuslikku metsa. Põhimõtteliselt on mõlemal poolel õigus. Statistiliselt jätkuks Eestis metsa isegi sel juhul, kui meil metsana tajutavaid kohti enam eriti alles ei olekski. 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.