Eesti jaoks uue liblika lugu

Postitas Looduskalender - N, 22.02.2018 - 10.10
Autorid

Pildistas ja kirjutas Aare Lindt, www.loodusmuuseum.ee

Image
Sisu

 

Cucullia verbaci

 

2017. aasta 18.-20. juulini toimusid Eesti Loodusmuuseumi välitööd Lääne-Saaremaal. Kogusime eksponaate uuele näitusele ja püsiekspositsiooni, peale minu osales veel kolm kolleegi.

Sõrves kohtusime seal juba varem liblikapüüki teinud entomoloogidega (Teet Rubeni ja Erki Õunapiga Tartu Ülikoolist) ja kuulsime nendelt „pommuudis“ – on leitud Eestile uue kaelusöölase liigi röövikuid.

Eelteave pärines 2016. aastast soomlase Timo Pettay fotolt, kes oli tundmatuid röövikuid leidnud ja pildistanud Mõntu sadamas Saaremaal.

Järgmisel päeval asusime hasardiga röövikute otsingutele. Esimese leidsin juba varavalges meie ööbismiskoha lähedal. Päeva jooksul kammisime raiesmikel ja teede ääres vägiheinu ning kokku õnnestus meil kamba peale leida 9 röövikut (vt. fotot).

 

Näritud taimi ja söömise jääke väljaheidete näol oli näha nii mitmeski kohas, aga tõenäoliselt oli siis aeg juba sedavõrd hiline, et enamus täissöönud röövikuid oli kolinud nukkuma.

Leitud röövikud hakkasidki peaaegu kohe koduses terraariumis endile nukkumise kohti otsima. Enamus puges liiva sisse (vt. fotot), kaks peitusid lehtede vahele. Nädala pärast hakkas nukuhälli kuduma ka viimane, kõige väiksem röövik.

Kuu aega hiljem otsisin kookonid üles, puhastasin üleliigsest prahist ja panin spetsiaalse nõuga õue talvituma.

Kuu aega hiljem otsisin kookonid üles, puhastasin üleliigsest prahist ja panin spetsiaalse nõuga õue talvituma.

Eestis seni leidmata kaelusöölase liigi Cucullia verbasci  levila asub Lääne-, Lõuna- ja Kesk-Euroopas

Eestis seni leidmata kaelusöölase liigi Cucullia verbasci  levila asub Lääne-, Lõuna- ja Kesk-Euroopas, ulatudes ka Põhja-Aafrikasse ja idas Lääne-Afganistani, Iisraeli ja Türki. Elupaikadeks sobivad kuivad ja soojad rohumaad ja raiesmikud, samuti kaljused nõlvad.

Liblikaid võib näha ka aedades ja parkides, kus võivad muutuda lausa kahjuriteks.

Nagu nimigi ütleb, on kaelusöölased ööliblikad. Tiibadel on hallikas-pruunikas muster ja ei midagi erakordset

Nagu nimigi ütleb, on kaelusöölased ööliblikad. Tiibadel on hallikas-pruunikas muster ja ei midagi erakordset (vt. fotot).

Röövikud on aga uhked ja kirjud – rohekassinisel taustal kollaste ja mustade täppidega

Röövikud on aga uhked ja kirjud – rohekassinisel taustal kollaste ja mustade täppidega (vt. fotot). Röövikute toidutaimedeks on vägiheinad (Verbascum). Eestis leidsime röövikuid üheksavägise (Verbascum thapsus) ja musta vägiheina (Verbascum nigrum) taimedelt.

Röövikud võivad enda kaitseks häirija nahka kõrvetada.

Jaanuaris alustasin kevade imiteerimist - esimesel nädalal tõin kookonid verandale, siis esikusse ja lõpuks tuppa. Huvi näha liblika arengut nukus ajendas mind kookoneid ettevaatlikult lahti lõikama. Tumedat nukku nähes sai selgeks, et see koorub õige varsti. Liblika arvates oli kätte jõudnud soe kevad ja nukust peab väljuma. Järgmisel päeval märkasingi võrgu seinal rippuvat ja tiibu kasvatavat valmis liblikat. Vastkoorunu tiivad suurenevad, sirguvad ja tugevnevad umbes kaks tundi ning alles siis võiks liblikas esimese lennuharjutuse teha. Vaata ka fotosid.

Kuna varem oli Eestist leitud vaid röövikuid, siis nüüd võis kirja panna ka esimese väljakasvatatud valmiku. Kaelusöölase esimest isendit Eestis säilitatakse Eesti Loodusmuuseumi põhifondis.

Tänud kolleegidele, kes aitasid röövikuid otsid.

Eesti Loodusmuuseum

Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis on alates sõbrapäevast avatud fotonäitus „Liblikate armulukud“. Mikroskoobi all tehtud fotodel saab näha erinevate emaste ja isaste liblikate genitaale. Selleks, et paaritumine oleks edukas, peavad sama liigi emaste ja isaste organid omavahel ülitäpselt sobituma ehk nagu võti lukku. See asjaolu toob esile tohutu kuju ja pisikeste oluliste detailide mitmekesisuse genitaalide ehituses.

Näitusest, liblikate armulugudest ja muust huvitavast saab kuulda 15. märtsil Eesti Loodusmuuseumi Öökulli Akadeemias.

Eesti Loodusmuuseum asub Tallinna vanalinnas, aadressil Lai 29a.

www.loodusmuuseum.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.