Keda tihaste salkades ja kus neid kohata võime?

Postitas Looduskalender - R, 23.02.2018 - 16.16
Autorid

Fotod Arne Ader

Rasvatihane

Rasvatihane

Sisu

 

Rasvatihane       Parus major

 

Kuu jagu ilusaid talveilmu, lund ja mõnusaid külmakraade. Suusaradasid ja looduses liikujaid märkab pühade ajal  ja nädalalõppudel pea kõikjal.

Meie arvukaimad rasvatihased liiguvad juba hulk aega salkades isaslinnud vaatavad üle võimalikke pesitsuskohti: nii väiksema avaga pesakaste, puuõõnsusi, kui ehitistes või rajatistes leiduvaid võimalusi. Teistest tihastest suuremad rasvatihased jagelevad salkades väiksemate liigikaaslastega toidu pärast koos ringi liikudes, aga puudel tegutsetakse nägemiskõrgusel.

Päikeseliste ilmadega  kuuleme linnuhääli juba sagedamini. Aga milliseid paiku erinevad tihased siis eelistavad?

Alustuseks peab kohe ütlema, et sageli ongi tegu segasalkadega, aga tegutsetakse ikka liigile omaselt ja seda võib märkgata ka tähelepanelik looduses liikuja. Täna me lindude välimusele ei keskendu, vaid sellele kus neid võib tõenäolisemalt kohata.

 

Tutt-tihane

Tutt-tihane

 

Tutt-tihane        Parus cristatus

 

Neid võime trehvame kindlasti männikutes tegutsemas või männi enamusega segametsades. Nad on meie tihastest kõige okaspuu „lembelisemad“ ja äärmiselt elupaigatruud. 

Talvisel ajal peavad muidu putuktoidulised linnud otsima toidulisa kõikvõimalikke seemnete näol. Männiseemnete pudenemise aegu toitutakse sageli puudealusel lumel. Tutt-tihaseid võime lihtsalt teistest tihastest eristada ka häälitsuste järgi.

 

salutihane

Salutihane

 

Põhjatihane

Põhjatihane

 

Salutihane ehk sootihane       Parus palustris

 

Põhjatihane                  Parus montanus

 

Neid vilkalt tegutsevaid tihaseid ongi linnusõbral äärmiselt raske määrata - ollakse sedavõrd sarnased. Otepää talilinnu kaamera ees oleme näinud mõlemaid.

Salutihaseid võime kohata ka parkides või kalmistutel. Looduses aga leht- ja segametsades, võsastikus toimetamas, samuti puisniitudel.

Põhjatihaseid hoopis niiskemates okaspuu enamusega metsades ning kuusikutes. Linnaparkidesse satutakse harva, nende ühised salgad on enamasti suuremad.

Kui tihasesalgad ripuvad sageli lehtpuude peenematel okstel, siis põhjatihased otsivad toidupoolist pigem puude jämedamatel okstel ja okaspuude seemneid otsitakse lumelt.

Musttihane

Musttihane

 

Musttihane       Parus ater

 

Musttihased on meie tihaste hulgast kõige pisemad ning sulestikult sarnanevad „värvitutele“ rasvatihastele.

Harva, kui külastatakse lindude toidumaja, aga juhtub…

Väiksed ja tagasihoidlikud musttihased liiguvad meelsasti tihasesalkades nii okas-, kui segametsades. Miks linnud sageli märkamata jäävad? Kui tihasesalk tegutseb täiesti nähtaval kõrgusel, siis musttihased seevastu samade puude latvades.

 

Sabatihane

Sabatihane

 

Sabatihane      Aegithalos caudatus

 

Neid vaid kutsutakse tihasteks, aga tihaste sugukonda nad tegelikult ei kuulu. Kuid talvisel ajal liigutakse vahel ringi koos tihaseseltsingutega. Nii, et põhjust tutvustamiseks täiesti on. Linnusõprade toidumajadesse neid teadupärast sattunud pole.

Talvisel ajal tegutsetakse peamiselt võsastikes. Toiduotsingutel liigutakse mööda kraavipervedel kasvavat paju- või lepavõserikku. Sellistes kohtades võib sabatihaste oma salk üpriski arvukas olla.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.