Kes passivad värvulisi toitmiskohtades?

Postitas Looduskalender - L, 03.03.2018 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Videolõik Ahto Täpsi

Raudkull

Raudkull

Sisu

 

Raudkull       Accipiter nisus

 

Viiendat nädalat kestev talv on toonud raudkullid saaki passima väikelindude toidumajade lähedusse.  Istumiskoht valitakse hea nähtavusega puude ladvas, aga sagedasti ka mõnel tehnilisel rajatisel.

 

 

Video alguses on kuulda, häire andnud tihaseid. Ega raudkulli rünnakut pole kerge tabada – see on välkkiire sest saaki kütitakse lennult. Näeme iseloomulikku lennupilti. Eriti muljetavaldavalt sööstetakse läbi raagus puude…

Raudkullide tiivad on suht lühikesed, aga laiad. Tähele võiks panna ka pikka nelja või viie vöödiga saba, mis pikkuselt ületab linnu tiiva laiust.

Raudkull

Raudkull

Emaslinnud on isaslindudest suuremad ja hallima sulestikuga. Nemad suudavad ka kodutuvidest jagu saada. Isaslindude suurimaks saagiks jäävad rästaste sarnased linnud.

Kui isaslindude üldpikkus jääb kolmekümne sentimeetri ringi, siis emaslinnul on seda kuni kümme sentimeetrit enam. Kaalu samuti vastavalt soole: isaslindudel kõigest sajaviiekümne grammi ümber, aga suurte emaslindude kaal võib küündida kuni kolm ja poolsada grammini.

 

Raudkull on tabanud kodutuvi

Raudkull on tabanud kodutuvi

Rahulikult saaki passiva väiksema isaslinnu pea külgedel võime näha punakaspruuni varjundit ning sama värvi vööte rinnal ning kõhul -  emaslinnul märkame rohkem punakashalli. Linnud jätavad vahipostil istudes saleda mulje.

Möödunud suviste noorte raudkullide seljasulestik on veel täiesti roostepruun, mis mõne sulgimisega heledamaks muutub. Ka noorlindude silmavärv on märgatavalt helekollane see muutub koos vanusega kirkalt kollaseks, mõnel isendil koguni säravalt oranshiks. Sinakashall nokk ja kollakasrohekas vahanahk ning sama värvi jalad ning seda olenemata linnu vanusest.

Talviseks arvukuseks võiks rehkendada tuhatkonda isendit.

Raudkullide viimase nädala vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.