"Ahja 5" ja teised sookured koduteel

Postitas Looduskalender - N, 08.03.2018 - 11.11
Autorid

Kirjutas Aivar Leito

Foto Arne Ader

 Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Sisu

 

Sookurg       Grus grus

 

On rõõm teatada, et kured Ahja 5, Uko ja Aivar asusid 6. märtsi ennelõunal oma talikorterist koduteele !

Ahja 5 startis Hula orust Iisraelis 6. märtsi ennelõunal kl. 11 põhja suunas ja jõudis ligikaudu 7. märtsi hilisõhtul pärast 14 tunnist ja 800 km pikkust nonstop rännet üle Liibanoni ja Süüria Atatürk Baraji veehoidlani Lõuna-Türgis.

Üritati ületada ka 3000 meetri kõrgust Kesk-Türgi mäestikku kuid julgus sai otsa ja pöörati ringi, öömajale jäädi Atatürk Baraji veehoidlale. Põnev on see, et enne ohtlikku mäeahelikku koguti Gasiantep linna kohal õhtuhämaruses pikalt tiirutades julgust ja kõrgust kogudes, aga mäeaheliku öisest ületamisest siiski loobuti! Ilmselt oli linna kohal õhk soojem ja vertikaalsed õhuvoolud e. termaalid paremad kui mujal, sest on ju teada, et suurtes linnades on õhk paari pügala võrra soojem, kui mujal maastikul, mis soodustab lokaalsete tõusvate õhuvoolude teket ning aitavad kurgedel kergemini kõrgust koguda ja energiat säästa. Ilmselt jätkakse sealt peatselt oma koduteed.

Samal ajal st. 6. märtsi keskpäeval startisid Tuneesia rannikult Põhja-Aafrikas koduteele ka Soitsjärvelt pärit eelmise aasta noored kured Uko ja Aivar ning jõudsid pärast 1150 km pikkust nonstop rännet üle Vahemere, Sitsiilia, Lõuna-Itaalia ja Aadria mere. 7. märtsi keskpäeval Otok-i linnakese lähistele Lõuna-Horvaatia ja Bosnia ja Herzegovina piiril, kuhu jäädi peatuma. Taaskord uskumatult pikk ning vapper peatusteta lend üle mere ja maa kodu poole - sest kodu kutsub!  

Vaata ka Lindude Rände veebilehekülge kuhu ülal kirjeldatud kurgede teekonnad varsti ka üles laetakse: http://birdmap.5dvision.ee/EN/

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.