Looduskalendri minutid Vikerraadios: Peoleo

Postitas Looduskalender - N, 17.05.2018 - 10.10
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Peoleo

Peoleo

Sisu

On üks lind kelle tulemist eriliselt ootan. See on peoleo. Ja kuigi peoleo teeb mu maakodu ümbruses häält juba pea kaks nädalat, pole ma teda ikka näinud.

Ma tean, et ühel päeval ma teda näen, siis, kui me talumaadel asuv 200-aastastest tammedest hiiepaik Tammetsõõr täiesti lehte läheb. Praegu on lehed veel pisikesed.

Aga siis on ta teinud kusagile siiakanti pesa ja käib tammelehtedelt liblikaröövikuid püüdmas. Oma lastele kõhutäiteks. Need tunduvad olema vaksikute rohelised röövikud. Ja on tõeliselt ilus pilt näha seda kuldkollast mustade tiibadega lindu õrnroheliste tammelehtede vahel, kärtsroheline ussike suus.

Peoleo on väga pelglik lind ja nii nagu kägu teda petmisega metsast välja ei meelita. Pigem tuleb teda luurata. Kui kusagilt kõlab valju “peo-leo” siis tuleb väga vaikselt lähemale hiilida.

Ma olen kogu aeg mõelnud, kuidas õnnestub peoleodel oma kuub nii ilus ja puhas hoida? Aga sellest on mõelnud ka vanarahvas. Ja rääkinud isegi loo, kuidas peoleo vanal ajal Emajõe kaevamisel ei tahtnud tööd teha, sest kartis oma uhke kuue määrimist.

Selle tööluusi pärast määras Taevaisa ta oma suguseltsiga eluaeg vaid lehtedelt vett jooma.

Vihma tulemist ja lehtedele vee sadamist tunneb peoleo kogu oma kehaga ja teatab sellest kassi kräunumist meenutava häälega ette.

Ma tean, et linnumehed ütlevad, et peoleo kräunub ka siis, kui vihma sugugi ei tule, et siis on tal lihtsalt kurb meel või mõni teine asjaajamine omasugustega. Selline, mille puhul kahesilbiline “peo-leo” hüüda oleks kohatu.

Ometi on vihmakassi ehk peoleo vihmahõige minu jaoks kindlam vihmatulemise märk, kui ükskõik missugune teine vihma ilmaennustus.

Kui vihmakass kräunub, siis märkate, kuidas puudel lehed äkki sahisema hakkavad, tõuseb vali tuul ja peagi krabisevad piisad trummina lehtedel. Eelkõige just sellist tugevat äikesevihmatrummi see kräunumine ennustabki.

Kuulake sel nädalal, kas kuulete kusagil peoleo kräunumist. Ja kas selle peale ka vihma tuleb?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.