VIDEO: öösorr

Postitas Looduskalender - T, 22.05.2018 - 15.15
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Sisu

 

Öösorr        Caprimulgus europaeus

 

Kogu Eestis levinud haudelind, pesitsejate arvukuseks hinnatakse üle kümne tuhande paari. Meie võime saabujaid kohata sagedamini maikuu algusest, linnud eelistavad nii erinevaid hõredamaid männikuid, kui männi enamusega segametsi, vahel raiesmikke.

Öise eluviisiga öösorre kohatakse sagedamini metsateedel ja autotulede valgel, sel ajal jahitakse suuremaid putukaid, millest toitutaksegi.

Päevasel ajal puuoksal pikuti puhkav öösorr jääb sageli märkamatuks, mida soodustab suht liikumatu olek ning kirju sulestiku värvus: pruuni, halli, valgekirju.

Kas isaslinde on emaslindudest võimalik eristada? On, neil on rohkem valgeid laike sulestikus. Kurgualuse külgedel võime märgata valgeid laike, samuti tiibadel ja sabanurkadel.

Öösorride kehapikkus kõigub veerand meetri ümber, tiibade siruulatus jääb üle poole meetri ja kaal kolmveerandsada grammi.

Maikuu lõpupoole algab pesitsemine, aga teadmiseks, et öösorrid pesa ei ehita – munetakse, kas otse maapinnale või metsavarisele, hõreda taimestiku vahele. Hauduvad mõlemad vanalinnud umbes kaks ja pool nädalat.

Öösorr

Öösorr

Kuula mõlemat Veljo Runneli salvestatud helikatket: LINK

Öösorride maikuised vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.