Looduskalendri minutid Vikerraadios: Taputaadid

Postitas Looduskalender - N, 07.06.2018 - 08.08
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Keskmine teeleht

Keskmine teeleht

Sisu

Suur oli minu üllatus, kui mõned päevad tagasi leidsin murul õitsemas keskmise lehe. Enamasti jõuab järg selle roosavahuse õisikuga taime kätte alles juulikuus.

Lehe kuju järgi on ta teeleht nagu teeleht ikka, natuke kitsama ja karvasema lehega, kui suur teeleht, mis tõesti otse jalgtee peal kasvab ja mida marrastuste raviks kasutatakse. Tegelikult sobib selleks hästi ka keskmine teeleht ja ta on lisaks veel päris hea allergiarohi.

Aga erinevalt teistest teelehtedest on tema kaunis tähkõisik värvikirkam. Teised on tagasihoidlikult rohelised, aga keskmise teelehe kroonlehed on õrnroosad. Ja pehme pika kassisaba kujuliseks teevad ta pikad harali asetsevad lillad tolmukaniidid, mille otsas on pisikese pärli kujulised valged tolmukapead.

Keskmise teelehe kasvukohad on enamasti kuivad ja mõnusad istuda, sageli on need laste lemmikud kokkusaamispaigad. Ja nii nagu kusagil on koos hulk lapsi, siis sünnib ka palju toredaid mänguideid. Teelehe õisikud on parajalt kahe vaksa pikkused ja üsna painduvad, seega saab neist igasuguseid asju punuda.

Üks tuntumaid punumismänge on sakstesaani punumine, mida mulle kunagi üks õpetaja suvekoolis õpetas, aga mida ma selgeks ei saanud.

Küll olen lapsena mänginud taputaatide võitlust, mille kohta rahvasuu pajatab järgmist:

“Ennevanasti kui taimed ja inimesed suures rahus elasid, leidunud siiski üks kuri poiss, kes aina ja ikka oma viha roheliste sõprade peale maandas. Ikka sai siraka tammelaps või õue peal kasvav ristikunutt. Et ka taimerahval jalgu polnud, saatnud nad Vanataadile sõna, et see üks kohatu tegu on. Järgmine kord kui poisil kurjus hinge pugenud ja ta lilleehtes raudrohule jalahoopi andma tahtis hakata, lõi taevast vägev välgunool, poisist jäänud järgi pikkade kitsaste lehtedega taim, millel pikad varre otsas pintslisarnased rusikad. Neid pikki keskmise teelehe õievarsi ehk taputaate kasutavad poisid veel tänapäevalgi tapluse mängimiseks – püüavad varrest kinni hoides üksteisega vastakuti seistes taime pead maha lüüa.”

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.