Looduskalendri minutid Vikerraadios: Palderjan

Postitas Looduskalender - K, 04.07.2018 - 09.09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Palderjan

Palderjan

Sisu

Kui praegu autoga maakodusse sõidate, siis olete kindlasti märganud, et kraavides ja vesisemates kohtades kasvab üks rinnuni ulatuv taim, mis näeb eemalt välja nagu putk oma sarikõiega, aga mille värvitoon on roosa.

Tõepoolest ta näeb välja nagu putk, aga seda ta ei ole mitte. See roosaõieline uhke taim on palderjan.

Kui mu vanaisa Gustav Vilbaste kirjutas oma taimeraamatutes sada aastat tagasi, et “palderjan on väga hästi tuntud taim meie taimkattes”, siis praegu ei tunne väga paljud inimesed teda ära. Õigemini tunnevad, aga ainult lõhna järgi.

Aga pole siin midagi imestada, praeguste noorte inimeste emad ja isadki ei tundunud teda enam. Sest palderjani tinktuur, mis varem nii oluline ravivahend oli, on asendunud antidepresantidega ja muude närvitablettidega. Ometi on meile antud üks väga võimas taim neid hädasid ravima. Isegi, kui vanasti kimbutasid inimesi halvad unenäod, siis pandi selle taime kimbuke voodi päitsisse ja sügav uni oli tagatud. Muidugi... võib see tänapäeval olla pisut keeruline, sest palderjanikimp ja eelkõige juurikas meelitab ligi kasse, kes sellel püherdada armastavad ja purju jäävad.

Milline see taim siis välja näeb? Ta on üle meetri pikk, tugeva varrega, mis on veidi sooniline ja alt isegi karvane. Lehed näevad välja veidi pihlakalehtede moodi, on 5…11 paarilised. Sügise poole, kui palderjani juuri korjata tavatsetakse, pole näha enam tema sarikalaadset roosat õisikut. Vanarahvas arvas millegipärast, et palderjan õitseb suve jooksul üheksa korda, kuid peamine õitseaeg ongi tal praegu.

Aga palderjan aitab lisaks närvihaigusetele ka üheksa muu tõve vastu. Hirmuvärinate ja “ara vere” vastu, ehmatuse vastu.

Ja ta olevat ka parem, kui interneti kosjakontorid. Tahab keegi head tutvust teha teiste meeste ja naistega, siis peab ta võtma palderjani, hõõruma selle pulbriks ning veini panema ja siis jootma neile, keda ta sõpradeks tahab.

Aga ärge siis liialdage palderjaniveiniga, lihtsam on end rõõmsal meelel toredatele inimestele tutvustada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.