Kuidas ma seitse kuud ilvest ootasin

Postitas Aasta Loom - P, 16.09.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Peale olukorra kontrollimist järgneb ilveseemale ka noor ilves, kevadine kutsikas.
Fotod: Kalmer Lehepuu

 

Minu ilvese lugu sai alguse umbes kaks aastat tagasi talvel. Käisin mööda hundi jälgi, et teada saada, kus ta käis ja mida tegi. Hunt oli läinud mööda mahalangenud puid üle jõe. Seega hakkasin mõtlema, kuidas jõge ületav hunt pildile saada. Selge, et ma seda hetke jäängi ootama, tuli leida mõni teine viis. Esmalt jõudsin rajakaamera mõtteni, kuid selleks, et pilt oleks ka kvaliteetne, peaks pildid tegema siiski peegelkaameraga. Paar kuud mõtlemist, guugeldamist, tinutamist (sealhulgas mitme anduri lõhkumist) ja muid ehitustöid ning kevadel viisingi kaks peegelkaamerat koos anduritega metsa. Juba alguses tegin endale selgeks, et iga päev ma kaamerate juures käima ei hakka. Esmalt seetõttu, et metsa mitte liialt enda lõhna jätta, mis loomi segaks, teisalt iga päev lihtsalt ei jõuaks. Kaameraid proovisin kontrollida iga kahe nädala järel.
 

proov
Proovin, kas kaamera töötab.
 

Esimest korda kaameraid kontrollima minnes oli minu üllatus suur – pildil oli ilves. Selge oli, et seadetega tuleb veel vaeva näha, aga üldiselt asi toimis. Tabasin end mõttelt, kas see ongi nii lihtne? Edaspidi oli pildil veel kährik, rebane, mäger, saarmas, nugis, mink. Suve jooksul käis vähemalt kahel korral ka hunt, kuid kogu aeg oli midagi valesti. Küll oli liiga pime või siis objektiiv temperatuuride muutusest udune.
 

saarmas
Saarmas ilvesekaamera ees jõge ületamas.
 


Ööd läksid pimedamaks ja pikemaks ning hakkasin mõtlema lisavalgusele ehk välgule. Siis läks asi eriti keeruliseks ja ausalt öeldes ei ole ma saanud välku anduritega siiani päris korralikult tööle. Lisaks tekkisid talvel kaamerate juurde hiired. Arvatavasti olid nad seal kogu aeg olemas olnud, kuid talvel hakkasid nad tehnika vastu huvi üles näitama. Ehk siis närisid stabiilselt juhtmeid läbi. Edaspidi pidin metsa minnes teibi kaasa võtma, et vajadusel saaks juhtmeid kokku ühendada.

 

kährik
Jõe ületamiseks kasutavad mahalangenud tüve paljud metsaelanikud, kährikki leiab, et siitkaudu minnes hoiab jalavaeva kokku.
 


Kord läksin pimedas, pealambiga teed valgustades, kaameraid kontrollima ja märkasin metsas kahte tulukest. Lähemalt uurides selgus, et vaatasin tõtt ilvesega. Meie kohtumine kestis umbes 5 minutit ja mulle tundus, et tema uurib mind sama palju kui mina teda. Seejärel läksime sõbralikult igaüks oma teed. Olen kuulnud, et ilves on uudishimulik ja armastab mööda inimese jälgi käia. Lootsin, et öösel läheb ta mööda minu jäljerada kaamerateni. Naiivitar! Loomulikult ei olnud pildil ühtegi ilvest.

23. detsembri päeval käisin taas kaameraid kontrollimas. Pildile oli jäänud kährik ja taas kord olid hiired juhtmed läbi närinud. Hakkasin juba lootust kaotama ja mõtlesin, et peaks välgu metsast ära tooma. Sel korral oli välgu tööle saamine paras katsumus, kuid sain selle siiski toimima. Järgmisel korral metsa minnes selgus, et paar tundi peale minu viimast lahkumist oli ilves üle jõe läinud. Kaamerast pilte vaadates olin segaduses: ilves, ilves, veel üks ilves, ilvese saba, ilves. Mis toimub? Kodus pilte uuesti üle vaadates sain aru, et kaamera eest läks läbi ilvesepere.

 

ilves kontrollib
Ilveseema kontrollib ümbrust (pilt ilma välguta).
 

Arvatavalt tuli esialgu ilveseema kontrollima, kas jõe ületus on ohutu. Kaamera oli teinud esimesest ületusest 15 sekundise vahega kaks pilti, üks välguta ja teine välguga. Seejärel läks ema tuldud teed tagasi ja 15 minutit hiljem naases koos poegadega. Kahe minuti jooksul läks kaamera eest läbi 4 ilvest - ema koos kolme pojaga. Peegelkaamera teeb pildistamisel päris valju häält ja lisades sinna veel välgusähvatuse, jääb pilte vaadates tunne, et ilveseid tehnika kuidagi ei häirinud.

 

15 seki hiljem
15 sekundit hiljem. Ilveseema kontrollib ümbrust (välguga pilt).

 

ilves ja kutsikas
15 minutit hiljem, ilvesekutsikas järgneb emale.
 

Praeguseks on kaamerad metsas olnud umbes poolteist aastat ja selle aja jooksul on ilvesed kaameratest möödunud vähemalt 5 korda. Peale esimest ilvese pilti pidin järgmist ootama „kõigest“ seitse kuud.

Kalmer Lehepuu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.