Hallhanede rändest

Postitas Looduskalender - E, 01.10.2018 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Hallhaned. Matsalu laht

Hallhaned. Matsalu laht

Sisu

 

Hallhani ehk roohani       Anser anser

 

Pea nädala jagu tormiseid päevi pani ka suuremad linnud õigeid rändetuuli ootama.

Hallhanedest rändepeatujaid võib meil kogu sügise jooksul olla umbes veerandsaja tuhande ringis. Ikka rannikualadel sest sisemaal kohtakse hallhanesid haruharva. Rändeaegseteks vaatluseks on mandril sobivad kohad Matsalus ja Silmal. Hiiumaal, Käina lahel. Saaremaal, Vilsandi ümbruses, Küdema lahel, Linnu- ja Mullutu-Suurlahel, aga häid kohti leidub veelgi. Ülelendudel võib neid märgata isegi Tallinna linna kohal. Ida-Eestis võime suurtes raba- või laukhane rändeparvedes avastada ka üksikuid kogukamaid hallhanesid. Nn „hallidest hanedest“ on hallhaned kõige suuremad, paarist kuni nelja kilose kaaluni, aga samas kõige heledama väljanägemisega.

Hallhanede ränne hakkab läbi saama, aga metshanede lennukolmnurka vaadates märkame tagasihoidlikult pruunikashalli sulestikuga hallhanedel selgelt heledat tiibade esiserva, mida me teistel hanedel ei hooma ning vali kaagutamine tundub kuidagi tuttavlikult - tegu on ju koduhanede eellastega.  

Kui Teil õnnestub ettevaatlikke linde näiteks rannakarjamaal toitumas kohata märkate kindlasti roosakalt oranshi nokka ja jalgu. Noorlinde aitab vanalindudest eristada nende hallikasroosade jalgade järgi.

Hallhanede vaatlused: LINK

Hallhaned Matsalu lahel

Hallhaned Matsalu lahel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.