Rahvuslooma seire vajab abi - vabatahtlikud on oodatud kakatalgutele

Postitas Aasta Loom - P, 04.11.2018 - 14.23
Avapilt
Sisu

Halliste karjast pärit noor emahunt lehmakorjusel toitumas.
Foto: Marko Kübarsepp

 

Huntide arvukus Eestis on küsimus, mis erinevate huvigruppide seas tuliseid vaidlusi tekitab. Tõsi, ulukite loendamine on keeruline ettevõtmine ning klassikalised loendusmeetodid nagu kütitud loomade, loomavaatluste ning jälgede lugemise abil huntide arvukuse kokkurehkendamine pole teab mis täpne.

 

Alternatiivsete teaduspõhiste ja loomasõbralike meetodite väljatöötamine on igati vajalik ning teretulnud. Sel aastal proovitakse Eestis esimest korda DNA-põhist hundiseiret eesmärgiga saada täpsem ülevaade Eestis elavate huntide arvukusest ja soolisest jaotusest. Varem on sellist meetodit Eestis kasutatud vaid karude loendamisel aastatel 2008-2009. Põhjanaabritel soomlastel algab juba DNA-põhise hundiseire neljas aasta.

 

Esialgu on Eestis tegemist vaid üheaastase projektiga. Kui projekt osutub edukaks ning rahastust leidub, on lootus laduda vundament huntide DNA-põhisele püsiseirele. Projekti edukus sõltub aga suuresti vabatahtlikest, kes DNA proovideks metsast hundikakat otsiksid – proove on tarvis ligi 750! 

 

Seega on kõik hundi- ja loodussõbrad või muidu matkasellid metsa kakatalgutele oodatud. Vabatahtlike entusiasmist sõltub, kas Eestis õnnestub huntide arvukus teaduspõhiselt välja selgitada ning seeläbi meie kriimsilmi paremini kaitsta ja ohjata.

 

Keskkonnaagentuuri proovide kogumise juhend tuleb välja novembri jooksul. Huvi korral vaata ka täpsustavat lugu jahimeeste kodulehel.

 

Laura Kiiroja

Sildid
OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.