Keldrivõõrad kohal

Postitas Looduskalender - K, 14.11.2018 - 16.16
Autorid

Fotod Arne Ader

Talvituvad paakspuuvaksikud. Piusa koobastik

Talvituvad paakspuuvaksikud. Piusa koobastik

Sisu

 

Keldriöölane             Scoliopteryx libatrix

 

Paakspuuvaksik        Triphosa dubitata

 

Keldrivõõraid võime kohata „vana aja“ keldrites, kus säilitatakse õunu, hoidised või juurvilju - sellistest tingimustest peavad ka talivõõrad lugu, et talveaeg rahulikult üle elada.

Kas betoonist keldrilaes või kiviseintel, aga pigem kõrgemal, võime märgata heledamate tiibadega keldriöölaseid, või tumedamate tiibadega paakspuuvaksikud, aga vahel koguni mõlemat liiki ühes ruumis.

„Putukameestele“ pakuvad huvitavat uurimispaika nii keldrid, koopad, vanad varjendid, aga ka salvkaevud. Kuid kodukeldridki võivad pakkuda ühte, teist põnevat.

 

Keldriöölane

 

Keldriöölane

Keldriöölased on meil üpris tavalised, nende hallidel, sakiliste servadega esitiibadel hakkavad silma oranshikad triibud. Tiibade siruulatus keskeltläbi nelikümmend viis millimeetrit.

Ühed vähestest liblikaliikidest, kes meie keldrites valmikutena talvituvad. Ööliblikate hulgas peetakse neid pikaealisteks sest võivad elada kauem, kui aasta. Aasta teise põlvkonna valmikud koorusid juulis ning lendamas oli näid tänavusel hämmastavalt soojal sügisel nähe tävavalampide valguses veel nädala eest (tavaliselt otsitakse omale talvitumiskohad ikka oktoobrikuus).

Ka läbikülmumist keldriöölased ei karda.

 

Paakspuuvaksik

Paakspuuvaksik

Paakspuuvaksikute tiivad on hallid, aga tumedama kirjaga, kui keldriöölastel. Viimastest ollakse ka kröömike pisemad. Tänavuse suve teise põlvkonna valmikuid võisime lendamas märgata augustikuu õhtuti, aga mitte päris valgustite ümbruses. Nemad pugesid  talvituspaikadesse juba oktoobrikuu alul. Nende talvitumispaikadeks sobivad puude õõnsused metsas, aga keldritesse poevad nad samuti.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.