Värvika kaadri tabamise lugu: ilves murtud metskitsega

Postitas Aasta Loom - R, 30.11.2018 - 17.45
Avapilt
Sisu

Aasta looma fotovõistluse "Metsakiisu salarajad" üks põnevamaid töid on Mäidu Mauruse ilves, kes rahulolevalt limpsab keelt oma äsjamurtud saagi juures seistes. Foto pälvis Eesti Jahimeeste Seltsi auhinna. Autor kirjeldab, kuidas tal õnnestus selline kaader tabada.


Minu värvikaim kohtumine ilvesega leidis aset neli aastat tagasi endise Paasvere metskonna territooriumil Avijõe lättest umbes neli kilomeetrit allavoolu. Teise mai lõunapaiku tegelesin jõe lähistel odrakülviga. Nisu sinna külvata ei saa, sest läheduses on metsad, kust tulevad metssead ja karud kõrvalasuvalt kaitsealalt. Odrapõllud huvitavad neid vähem. Mingil hetkel helistas poeg, kes oli läinud kõrvalasuvat põldu külviks ette valmistama, et keset põldu lamab mingi pruun elukas ja ei lähe ära! Kuna mul on kaamera tööl alati kaasas, siis läksin kohe kohale ja läbi objektiivi vaadates selgus, et tegemist on ilvesega. Kuna ta lamas, siis kahtlustasin, et äkki on loom vigastatud. 

 

ilves ja murtud metskits
Aasta looma fotovõistlus "Metsakiisu salarajad" jääb avatuks RMK Tallinna kontoris aadressil Toompuiestee 24 veel 6. detsembrini.

 


Kui aga lähemale sõitsin, tõusis kiisu istukile ja kohe sain ka aru, miks ta seal üldse passib. Tema lähedal oli murtud metskits! Teadsin, et otse ei tohi tema suunas sõita – see hirmutab! Sõitsin teokäigul ilvesest mööda ja tasapisi lähenedes sain ta pildistamiskaugusele. Kui peatusin, muutus loom valvsaks ja tõusis istukile või püsti. Mingil hetkel saabus aga kriitiline piir, kui olin jõudmas ilvese ja metsa vahele, taganemisteed ei lubanud ta ära lõigata ja nii ta metsapoole astus. Tema kehakeel näitas, kui vastumeelne ja kurb oli suure vaevaga jahitud saak maha jätta. Mitu korda vaatas saagi poole, siis traktorit, pea norus, vahetevahel tõmbas kõrvad pealigi ja tundus, et vist isegi urises hambad irevil. 
Mul hakkas tast lausa kahju ja eemaldusin kiiresti, sest kartsin, et hirmutasingi looma ära. Kaugemal põlluservas jäin ootama, et ehk tuleb tagasi! Tegelesin oma asjadega ja hindasin tehtud pilte ega märganudki, et ilves oli saagi juurde naasnud ja lamas sellest umbes 10 meetri kaugusel. Tegin uue ettevaatliku lähenemise ja sain veel mõned pildid. Vahepeal olid põllule lennanud ka toonekured, kes iga traktorimürina peale kohale tulevad. 

 

toonekured ja ilves


Neid ilvese kohalolu eriti ei heidutanud. Kuna tööpõld ootas, otsustasin lahkuda ja pojal soovitasin samuti teisele põllule minna. Hiljem kahetsesin oma kärsitust, sest jäin ilma haruldastest kaadritest, nimelt hakkasid ilvese saagist huvituma rongad. Nagu poeg hiljem kirjeldas, ajas loom neid korduvalt minema. Vahel hüppas kõrgele õhku ja krabas tüütajaid käpaga, tulutult muidugi. Samas tuli tegeleda ka uudishimulike kurgedega! Järgmiseks hommikuks oli saak metsa veetud ja ma ei hakanud rohkem tema teekonda jälitama. Lootsin seda ilvest veel kohata, aga ei õnnestunud. Aasta hiljem kuulsin,et jahimehed olid lähikonnas küttinud ühe ilvese – mine tea! 
Endise metsamehena olen paaril korral ilvest näinud vabalt liikumas ja vahetevahel tema tegevusjälgi talviti märganud. Sageli meeldis ilvesel jahti pidada lehtpuulageraiete ümbruses, sest sinna tulid jänesed haavaoksi maiustama. Vahel jättis langetaja mõned haavatüved metsaserva laasimata kujul ööseks seisma ja hommikul leidsin, et ilves oli kõrgel tüvel luuranud ja ühe hüppega saagi tabanud! Einestas tavaliselt üsna lähedal varjulisemas kohas ja vahetus läheduses võis leida ka ta magamisaseme, mille järgi võis hinnata  ligilähedaselt looma suurust. Millegipärast tundub,et ilvese arvukus on langenud! MIKS......? 


Mäidu Maurus

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.