Talilinnukaamera – imetajad lindude toidumaja juures

Postitas Looduskalender - P, 10.02.2019 - 10.10
Autorid

Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Sisu

Põhjamaine talv on raske katsumus mitte ainult lindudele, vaid ka imetajatele. Osa nahkhiiri lendab talvituma Euroopa soojematesse paikadesse, teised nahkhiired jäävad talveund magama kodumaale. Talveunes on ka karud, mägrad, kährikud, unilased, kasetriibikud ja siilid. Paljud neljajalgsed jäävad aga silmitsi külma ja näljaga ning ei pelga varju ja toitu otsides ka inimese ohtlikku naabrust. Väiksemad imetajad – nimelt mõned närilised – külastavad ka lindude toidumaju.

Orav

Orav / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Lindude toitmiskohad meelitavad ligi inimese naabruses elavaid segatoidulisi närilisi. Sündinud akrobaatidel, nagu harilikul oraval (Sciurus vulgaris), kodurotil (Rattus rattus) ja kaelushiirel (Apodemus flavicollis) on lindude toidumajja pääsemiseks head eeldused. Teised nõudlejad linnutoidule – rändrott (Rattus norvegicus), juttselg-hiir (Apodemus agrarius), koduhiir (Mus musculus) ja leethiir (Myodes glareolus) – on samuti head ronijad, kuid siiski mitte nii osavad nagu esimene kolmik. Nemad peavad hästi riputatud toidumaja puhul leppima vaid alla pudenenud toidupalakestega.

Kaelushiir

Kaelushiir / foto: Vojtěch Dostál (wikimedia commons)

Erinevalt lindudest, on toidumaja külastavad närilised enamasti öise aktiivsusega, mistõttu ei pruugi inimene neid näha. Erandiks on orav, kes tegutseb valgel ajal. Võrreldes meie teiste kodulähedaste närilistega on oraval üks suur eelis – ta on inimeste soosik ning mõne inimese jaoks oodatum linnu toidumaja külaline kui linnud ise.

Andrei Miljutin, zooloog, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zooloogiakogude kuraator, andrei.miljutin/at/ut.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.