Veebruari kolmas nädal. Lumehangetagused lumikellad

Postitas Looduskalender - E, 18.02.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadio Ökoskoobis luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Käes on aeg, kus ka kõige osavamad ilmaennustajad ei julge ilma ennustada. Sest ennustatud soojast kevadpäevast võib hetkega saada hange-tekis südatalv.

 

Lumikelluke

Lumikelluke (www.loodusemees.ee)

Aga selle hange tagant piilub juba esimese kiivitaja silm, kes eelmisel nädalal Hiiumaale jõudis. Ja maja kaitsvas ja soojas varjus torkavad lumepadja läbi pisikesed lumikellukeseninad. Veel üsna arglikud, aga mida sa ikka teed, kui juba vihmaussidki vett täis mullapinnas su jalgu kõditavad ja üheskoos mullast välja pugema meelitavad.

Tihasepesakasti ümber käib äge sebimine ja selle kandevõime kontrollimine. Kas ikka mahuvad siia need 12 kena, valget, roosa täpipärjaga munakest tihaseemandal ära või tasub kohe päevavalguslambi kuppel oma pesapaigaks hõivata. Igatahes hõiskab üks laia musta kõhutriibuga tihaseisand mu majaseina külge kinnitatud pesakasti kõrval ja teine juba vastu ööd tänavalaterna otsas. Küllap Pakasepoiste külmad näpud keeravad seda kontserti veel kuu aega kord kõvemaks, kord vaiksemaks, aga päris vaiki seda enam ei saa.

Tihaste sitsikleitidele ja varblaste säutsudele löövad nüüd kaasa rohevintide krüidud ja hallrästaste ragistamised. Puukoristajad on siirdunud majadest kaugemale, puudekoristamis retkedele ja lasevad seal rõõmsalt oma kevadvilet. Ja kakud huikavad nüüd tõesti. Kõvasti ja mahedalt läbi talveöö.

 

Rohevint ja siisike

Rohevint ja siisike (www.loodusemees.ee)

Aga palju harjumatut on toonud see aasta. Põldpüüd on tavatult suurtesse parvedesse kogunenud. Maamajapidamiste vähesuse tõttu on neid heas söögipaigas koguni sajase parvena nähtud. Ja leevikesed istuvad suuremate parvedena söögimajade all ja ootavad tavatult vara põhja siirdumist. Urvalinde aga polevat pea üldse. Sinitihaseid aga palju.

Valgejänese jäljed

Valgejänese jäljed (www.loodusemees.ee)

Valgejänesed on aia oma jälgi täis teinud, kasukas on neil endiselt valgemast valgem, kuigi veebruarivihmad on vaoharjad juba välja sulatanud. Jänesed proovivad lisaks jooksumängudele nüüd ka hambaid õunapuude peal ja kui kitsed käivad aias kärneriks õunapuude oksatippusid pügamas, siis jänesehamba triip noore puu tüvel hukkab puu sootuks. Viimane aeg on viia aeda kuuseoksad kaitseks.

Aga rohkem kui jäneserahva hambad tegi puudele kahju eelmise nädala murdjalumi. Märg, paks ja vett täis lumi jäätus mõne tunniga ning murdusid just okaspuude oksad, aga ka igivana Oti õunapuu vajutati veel sügavamale maadligi, ehk jäi vanakesele hing siiski sisse.

Aga see murdjalumi, mis tavaliselt küll märtsis tuleb, tegi ka head. Need põnevad puuvormid, mis murdunud latvade ja okste järel tekivad, annavad meile põneva kujuga pühapuid tulevikuks.

Looduse kunstivormid ja –meel on ettearvamatud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.