Kirjurähnidest on suurim hoopis valgeselg

Postitas Looduskalender - T, 19.02.2019 - 12.12
Autorid

Videod salvestasid Ahto Täpsi ja Bea, LK foorumist

 

Sisu

 

Valgeselg-kirjurähn       Dendrocopos leucotos

 

Juba jaanuarikuus muutus rähnide tegutsemine aktiivsemaks ja tähelepandavamaks. Ahto videol näeme valgeselja tegutsemist metsas ja Bea salvestusest lindu hoopis lähemalt.

Kohates looduses rähni tegutsemas, kiputakse kirjusid linde sagedasti suur-kirjurähniks pidama, aga võimalusel tasuks siiski proovida lähemalt uurida. Eriti, kui tegutsetakse leht- või segametsas, mis lehtpuude enamusega. Okasmetsas tegutseja võibki enamalt jaolt suur-kirjurähniks osutuda.

Kui lehtmetsas tegutseja suhtes on kahtlus tekkinud, mida siis tähele võik panna?

Suuruse poolest on eelnimetatud peaaegu sarnased. Meie suurima rähni tiitlit, kannab siiski valgeselg-kirjurähn, kellel kehapikkust umbes veerand meetrit. Seda on suur-kirjurähnidest vaid paar, kolm sentimeetrit rohkem, aga suuruse vahet rõhutavad lisaks valgeselgade pikk kael, veidi kandiline pea ja ka suurem noka pikkus.

Milline on siis sulestiku erinevus? Valgeselja seljasulestik on nimele vastavalt valgelaiguline. Suur-kirjurähnil märkame suuri valgeid laike ainult tiivanukkidel, aga seljasulestik on must. Valgeselja rinnasulestik kergelt roosakas ja kaetud püstviirgudega, mida alumisel videol kenasti näha. Sabaalune luitunult punane, kuid suur-kirjurähnidel vanalindudel on see kirkalt punane, aga noorlindudel roosa.

Valgeselgadel on nii isaslindude, kui noorlindude pealagi (kiird) punane, täiskasvanud emaslinnu pealagi musta sulestikuga. Suur-kirjurähni isaslinnul on punane kuklakiird, sarnast märkame ka noorlindudel.

Valgeseljad on enamalt jaolt paigalinnud, kes elutsevad lehtpuu ja segametsades. Seega pole nad suur-kirjurähnidega toidukonkurendid, kes talvisel ajal okaspuude seemnetest toituvad.

Meil pesitsenutele on talveks lisandunud põhja- ja idakaarelt saabunud rändureid.

Huvitav on see, et suur-kirjurähni sattudes valgeselg-kirjurähni territooriumile peab just viimane, kuigi suurem targemaks vaikselt lahkuda…

https://www.looduskalender.ee/n/node/985

Valgeselg talilindude kaamera ees, kus nimetatu on iga aastane külaline

Toituks otsitakse putukate peitnud valmikuid, tõuke või vastseid, seda nii puutüvedelt, kui lamapuudelt

Toituks otsitakse putukate peitnud valmikuid, tõuke või vastseid, seda nii puutüvedelt, kui lamapuudelt

Valgeselg-kirjurähnide vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.