Teadlastel õnnestus analüüsida ürghundi DNAd

Postitas Aasta Loom - E, 23.08.2021 - 10.38
Avapilt
Sisu

“Troonide mängu” fännid ilmselt mäletavad sarjas esinenud eelajaloolist hunti, keda inglise keeles nimetatakse dire wolf. Eesti keeles oleks tema nimetus otsetõlkes kohutav/õudne hunt, keda võiks hellitavalt kutsuda ka jubehundiks... Aga "Troonide mängu" raamatute ja seriaali eestikeelsetes tõlgetes on kasutatud nimetust "ürghunt", nii et nimetagem teda praegu sedasi.


Ürghunt on üks kuulsamaid eelajaloolisi Põhja-Ameerika suurkiskjaid, keda on siiani tänapäeva hallhundile lähedaseks sugulaseks peetud. Sestap kujutati teda ka “Troonide mängus” küllaltki hallhundi moodi. Eks seni teatigi temast vaid leitud luude ja hammaste põhjal, mis on hallhuntidega kohati äravahetamiseni sarnased. Luustiku põhjal oli teada, et ürghunt oli hallhundist üksjagu suurem, kaaludes keskeltläbi 70 kilogrammi. Veel oli teada, et ürghundid elasid umbkaudu 250 000–13 000 aastat tagasi ning surid koos mammutite ja mõõkhambuliste kaslastega välja viimasel jääajal. Eeldatavasti elasid ürghundid karjadena ning jahtisid suuri saakloomi, nagu piisonid, hobused ja väiksemad mammutid. Sellega aga senised teadmised suures osas piirdusid.


Tänavu avaldasid Durhami ülikooli teadlased (UK) aga uuringu, milles õnnestus esmaskordselt analüüsida ürghundi DNAd. Kõigile üllatuseks tuli välja, et ürghunt ei olnudki hunt! DNA poolest pole ürghuntidel hallhuntidega õieti midagi pistmist - nad on hallhuntidest palju kaugemal kui näiteks koiotid, šaakalid ja koerad. Kuigi palju on veel välja selgitamata, toetab seda ka tõsiasi, et seni puuduvad igasugused tõendid ürghuntide ristumisest hallhuntidega (vaatamata sellele, et nad mõnda aega kõrvuti elasid). See-eest koiottide, šaakalite ja ka koertega on hallhundid võimelised viljakaid järglasi saama. Lisaks pakuti, et ürghunt võis varem arvatust sootuks erinev välja näha. Tal võis olla hoopis punakas kasukas, kohevil saba ja ümaramad kõrvad - nagu artiklis jagatud illustratsioonil.


Ürghunt on seni kandnud teaduslikku nimetust Canis dirus, kuuludes taksnoomiliselt ühte perekonda hallhuntide, koiottide, šaakalite ja koertega. Nüüd aga tegid teadlased ettepaneku eemaldada ta Canis ehk hundilaadsete koerlaste perekonnast ning paigutada Canid ehk koerlaste sugukonnas eraldi. Lisaks hundilaadsetele koerlastele kuuluvad koerlaste sugukonda ka näiteks rebane, kährikkoer, hüäänkoer ja lakkhunt. Ürghundi uueks taksonoomiliseks nimetuseks pakutakse juba 1918. aastal väljakäidud nimetust Aenocyon dirus, mis muuseas otsetõlkes tähendab … veelgi jubedamat hunti.

 

Laura Kiiroja

Allikas:

https://www.sciencemag.org/news/2021/01/legendary-dire-wolf-may-not-have-been-wolf-all?fbclid=IwAR1hodlV3HkQixec1K06rp4hcPZ2lcvWP76z8ggJn2CQOmnz6jabnexq1wo

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.