Kuuseriisikaid on paiguti palju

Опубликовано Looduskalender - вс, 09/05/2021 - 08:08
Autorid

Fotod Vello Keppart, Arne Ader ja VikipeediA

Изображение
Kuuseriisikad
Содержимое

Kuuseriisikad

 

Kuuseriisikas       Lactarius deterrimus

 

Vanadesse kuusikutesse nii palju, kui neid veel alles on jõuab kuuseriisikate aeg tavapäraselt augustis. Paiguti on kuuseriisikaid juba rohkelt ja otsida tasub nii kuusenoorendikest, kui vanade kuusikute servaaladelt, kus kuuseriisikaid võib kasvada massiliselt - esimene kuuseriisikate laine kestab.

Kuuseriisikate seenekübarate värv vaheldub heledama ja tumedam oranžiga ning muutub seente vananedes kübara keskelt rohekaks. Rohekaks muutuvad ka vigastatud kohad kasvavatel seenel.

Noore seene kübar on kumer, muutudes hiljem tasaseks, aga seenekübara servad on allapoole keerdunud ja seen tundub märja ilmaga sõrmede vahel libedana.

Kuuseriisikate jalad on kübaraga sama värvi. Noorte seente jalg on „seest täis“, aga muutub kasvades seest õõnsaks.

Kuuseriisikad eritavad oranži piimmahla, mis värvub aeglaselt punaseks.

Kergelt puuviljalõhnalist seeneliha võib süüa isegi toorelt ja kõik valmistatud toidud on hõrgud.

Vähem teatakse, et kuuseriisikaid võib kuivatada sest nii säilivad hästi nii seente tervislikud, kui maitseomadused.

Kuivatamiseks mõeldud seened tuleks korjata kuiva ilmaga. Liivast ja metsaprügist saame seened puhtaks pintsli või nõudepesu käsnaga ehk kuivalt puhastada ilma vees loputamata.

Seeneviilusid kuivatatakse +45 kraadi juures 18 tundi. Head on taimekuivatid sest seadmetel leidub ka seenekuivatamise programm.

Porgandriisikad

Porgandriisikad ( www.loodusemees.ee )

 

Porgandriisikas       Lactarius deliciosus

 

Porgandriisikad kasvavad koos mändidega ja otsida tasub näiteks luitemännikutest, kus kuuseriisikatele väga sarnaseid seeni võib leiduda suisa hulgi, aga porgandriisikaid kasvab ka männikutes ning männi-segametsades.

Lihakad seeni saame tarvitada nagu hinnatuid kuuseriisikaid, aga paljud seenelised peavad viimaseid isegi maitsvamateks hoolimata veidi mõrkjast maitsest.

Noorelt on seenekübara värv nimele vastavalt porgandpunased nagu ka riisikatele omane piimmahl. Kübaral võime märgata ebaselgeid ringvööte ja seened tunduvad korjates veidi limased. Vananedes muutuvad porgandriisikad veidi rohekalt laigulisteks.

Seenevärvi jalg on lühike ja jäme.

Veririisikas

Veririisikas

 

Veririisikas      Lactarius sanguifluus

 

Lubjalembeste veririiskate kasvukohad jäävad meie saartele, Põhja- ja Lääne-Eestisse ja nad kasvavad sümbioosis mändidega. Seenekohti leiab loomännikutest, kadastikest ja puisniitudelt. Seenetoidud ja nende väärtus sarnane eelkirjeldatutele.

Välimuselt sarnaneb porgandriisikatele.

NB! Korjame neid seeni mida hästi tunneme.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.