Artiklid ilvesest

Ilveste kahekihilised kodupiirkonnad

Postitas Aasta Loom - E, 19.03.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ühe isase (punased punktid) ja kahe emase ilvese territooriumite kattumine Endla looduskaitseala ümbruses 2014. aastal. Enamiku loomaliikide puhul ei liigu isendid ruumis sugugi juhuslikult, vaid külastavad perioodiliselt samu paiku, mida kokku nimetatakse looma kodupiirkonnaks. 

 

Ilvestel, nagu teistelgi suurkiskjatel, on kodupiirkonnad suured ja ulatuvad Eestis mitmesaja ruutkilomeetrini. Seda seepärast, et metskitsed, ilveste peamised saakloomad, paiknevad samuti hajusalt. 

Rebane ja ilves

Postitas Aasta Loom - N, 08.03.2018 - 15.26
Avapilt
Sisu

Rebane on tänavu talvel maias ilvese murtud saakloomadest matti võtma. Koerlasena suudab ta edukalt ilvesest ülejäänud ja hiljem ärakülmunud liha ja konte närida. Kaslaste lõuad seevastu kivikõva toidu järamisega hakkama ei saa.
Foto: Janek Joab
 

Ilvese jooksuaeg paneb pojad proovile

Postitas Aasta Loom - N, 01.03.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Kui kirglikuks võivad asjad minna ilveste jooksuajal, näeme fotolt, kus täiesti metsik isailves patseerib Elistvere loomapargi jalgradadel. Seal elab üks huvitav emailves.
Et kuulda aga ilvese pulmalaulu, tasub endalgi märtsiööl Elistvere loomapargi poole sammud seada või vaadata-kuulata looduskalendri Elistvere ilvesekaamerat – äkki näkkab.
Foto: Elle Mäerand

 

Ilvese küttimised - käpp sõra vastu

Postitas Aasta Loom - P, 18.02.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Põldudega liigendatud metsaservad ja mustikarikkad palumetsad pakuvad praegu metskitsedele toitu ja varju. Ilves hoidub kitsede lähedusse.
Foto: Remo Savisaar

 

Lõpuks on talv kohal! Paistab teine vähemalt esialgu mõnusa olekuga. Palja maaga alanud külmad kaanetasid mädad kohad ja üleujutatud alad. Vähemalt kõndides pääseb teatud ettevaatuse korral igalt poolt kuiva jalaga läbi. Kohev ja koorikuta lumikate on just paraja paksusega – ei takista liikumist, näitab jälge, võimaldab maapinnalt toitu kätte saada, mõnedele liikidele pakub sooja öömaja või aitab maskeeruda.

VIDEO: ilvesepere mererannal

Postitas Looduskalender - N, 15.02.2018 - 21.21

Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee

Foto Arne Ader

 

Ilves, harilik ilves või ka euroopa ilves      Lynx lynx

Kena üllatus, et ilvesepere, kelle liikumised olid sügisest peale Metskülas teada ja et nad endid meile kaamera ees ka näitasid ning seda õhtuhämaruses, mitte infrapuna valguses. Võib arvata, et päeva saatis ilvesepere mööda lähedases kadastikus, kus vastu hämaruse saabumist jahiretkele siirduti. Need kiskjad püüavad igati vältida inimese vaatevälja sattumast.  Nii on meil nüüd põhjust aasta loomast ja nende tegemistest veidi pikemalt arutleda.

Ilves vesisel talvel

Postitas Aasta Loom - R, 02.02.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Läbi aegade on ilvese arvukus meie aladel olnud küllaltki kõikuv, sõltudes peamiselt saakloomade
olemasolust. Antud hetkel on olukord selline, et „metskasse“ võiks rohkem olla. Kohe
poole rohkem. Möödunud aastal loendati 53 pesakond, võiks olla 100-130 pesakonda.
Foto: Remo Savisaar

 

Asu Artiklid ilvesest jälgima