Alutaguse vaatlusplatsilt

Tekst: Bert Rähni, www.360.ee
Veebikaamera pilt: Bleggi, LK foorumist
 
Jaanipäeva järgne öö
 
Alutaguse vaatlusplatsil on peale mai lõpu – juuni alguse kõrget aktiivsusperioodi jäänud vaiksemaks. Pruunkarusid näeme veebikaamerast harvem. Selles pole midagi üllatavat ega ootamatut.
Kevadel on talveunest ärganud karude energiavajadus suur ja tähtsaks toiduks loomne valk. Suvel poole muutub omnivooridel oluliseks taimede ning putukate osakaal. Karude menüüs on olulised taimed: naat, heinputk, karuputk, koeratubakas jpt kasvavad jõudsalt. Sipelgatel valmivad munad ja tasapisi küpsevad metsamarjad. Suvine väiksem energiavajadus ja rikkalik värske toidulaud kahandavad huvi korjuste vastu. Karud kaovad vaatlusplatsi juurest peale „jaani“ ja nii juba mitu aastat järjest. See on hea, kuna eesmärk ei ole „iga hinna“ eest karude kohale meelitamine ja seeläbi nende loomuliku toiduahela muutmine. Karude ilmumist Alutaguse metsakaamera vaatevälja on oodata uuesti augustis, siis kui „ottide“ tähtsamaiks toiduobjektiks saavad teravili, õunad ja marjad.
Vaatlusplatsi juures nähti vähemalt 8 erinevat karu, noort hunti ja kes-teab-kui-palju rebaseid ja kährikuid. Lindudest võib mainida: kanakulli, laanepüüd, tutt-tihast, pasknääri, pöialpoissi...
Väiksemate imetajate ja lindude tegemisi saab metsakaamerast näha kogu suve jooksul. Möödunud aasta sügisel ilmusid kohale metssead, kelle käitumine karuderohkeis Alutaguse metsades erineb oluliselt, metssea kaamerates nähtud söödaplatsidelt. Mõnel vaiksel ööl võib metsakaameras kuulda põtrade ohkeid, aga kaamera vaatevälja pole nad seni ilmunud.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)