Rõuge seenepäevad pildis 3

 
Tänane päev viis seenehuvilised kõrgustesse – Suurele Munamäele. Mäenõlval ronides kerkis pähe mõte otsida üles Eestimaa kõige kõrgem seen. Mitte seene kõrguse, vaid kasvukoha kõrguse järgi. Algul lihtsana tundunud ülesanne osutus piisavalt keerukaks. Munamäe torni ümbrus on Eestimaa kõige kõrgem koht maapinnal, kuid kivisel sillutisel ega ka madalaks pügatud murus seentele ja seeneotsijatele ei meeldi.

Tuli otsida pisut kaugemalt. Tornist paarkümmend meetrit loode suunas leidsime teise tipu, mis kõrguselt konkureerib pügatud murutasandiga, aga on kenasti metsaga kaetud. Pärast väikest otsimist oligi ta käes – Eestimaa kõige kõrgem seen. Selleks osutus kõdunenud puutüve praos kasvav pirnjas murumuna. Murumuna ja Munamägi – see kõlab mõnusalt.
 

Eestimaa kõrgeim seen – pirnjas murumuna.
 
Teisele kohale tuli napilt, aga kindlalt sealsamas maapinnal kasvanud noor sälk-kollanutt. Kena puhmas, kuid tippkõrguste jaoks jääks väheks. Isegi siis, kui seen oma tippkõrguse – kuni 10 cm maapinnast – saavutaks, jääks ta murumunale alla.
 

Munamäe tipule lähedal – sälk-kollanutt jäi seekord kasvukoha kõrguses murumunale alla.

Kolmas seenekõrguse koht jäi välja andmata. Kandidaate leidus mitmeid sealsamas Munamäel, aga võimalik, et oleks tulnud otsida ka Vällamäelt.
Uutesse kõrgustesse tõusis aga seenenäituse liikide arv. Toivo luges kokku 205 liiki. Viibisime ise sealsamas, kui ta neid luges ja tundus, et mõni võis vahele jääda. Ehk siis seenenäitusel on vähemalt 205 liiki. Ja nädalavahetusel saate osa nii seenekulinaariast kui ka seente kasutamisest lõngade värvimisel. Rõuge seenepäevad on avatud kõigile huvilistele.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)