Matsalu 9. Loodusfilmide Festivali fotoprogramm

Tekst: Heiko Kruusi
 
Loengud, mõtisklused ja töötoad:
Reedel, 16. septembril kell 19.00 alustab Lihula mõisas „Rändaja kohvik“
TIIT LEITO AUTORITUND:
Tutvumine avatud näitusega „Minevikumälestused“.
Pilt ja tekst. Nende saamine, koos ja eraldi kasutamine. Lahtiseletused ja näited pärinevad autori viimati ilmunud raamatust „Olemise olekud“.
Pilt ja muusika. Nägemis - ja kuulmismeele kokkusidumine. Pildiprogrammi „Merest mereni ehk Hiiumaa kaunis loodus“ esitlemine.
„Rändaja kohvik“ on kõigile avatud ja prii sissepääsuga.
Orienteeruvalt kell 20.00 jätkub õhtu muusika ja fotopõimikutega. Pääse 2 EUR
Laupäeval 17. septembril kell 10.00–12.00 Penijõe mõisas REMO SAVISAAR „KUIDAS PÄÄSEDA LÄHEDALE?“
Remo Savisaar teeb juttu, kuidas pääseda lähedale inimpelglikule modellile – linnule, neljajalgsele. Teinekord kohe nii lähedale, et kaamerat ja metslooma jääb lahutama vaid mõnikümmend sentimeetrit. Milline (eel)töö on kõige selle taga? Näidates oma pilte ja rääkides nende sünnilugusid tutvustab Remo muuhulgas erinevaid varjetüüpe ja pajatab nippidest.
kell 12.30–15.45 (koos kohvipausiga) Lihula mõisas BOB GIBBONS (Inglismaa)
„LILLEDEST MAASTIKENI. LOODUSFOTO KUNSTILISED OSKUSED“
Lilleõied on värvikirevad ega lenda eest ära, miks siis on neid nii raske hästi pildistada? Loengu alguses tutvustab Bob mõningaid võimalusi lillepildistamise oskuste edasiarendamiseks. Ta räägib lähivõtetest, taimede pildistamisest looduslikus keskkonnas ja ka õierohketest maastikest. Rikkalike näidete varal arutletakse erinevaid lähenemisi. Näha saab nii lihtsaid, niiöelda passipilte kui ka konkurssidel auhinnatud töid, nii häid, kui viletsaid pilte.
Viimase mõne aasta jooksul on Bob Gibbons uurinud ja pildistanud maailma õiterohkemaid paiku samasisulise raamatu tarvis. Teeme meiegi tema fotode ja kommentaaride saatel ringreisi maailma kuumimatesse kohtadesse, kus lilli pildistada. Taimi pildistades hakkavad paratamatult huvi pakkuma neid külastavad putukad, neist toituvad imetajad ning loomulikult muud taimedest sõltuvad elusolendid. Bob räägib sellest, kuidas ilma erilise varustuseta on võimalik nendest pilti teha. Lõpetuseks tuleb veidike juttu sellest, kuidas oma looduspilte müüa.
kell 16.15 – 17.15 Lihula mõisas, JAREK JÕEPERA „UNISED HOMMIKUD“
Varahommik on Jareki jaoks inspireerivaim aeg looduse pildistamiseks - aeg, millal padi kõige pehmem. Ekraanile tulevad hetked varahommikustest metsa - ja rabamaastikest ning kõrvadele piltide saamislood.
Pühapäeval 18. septembril kell 10.00 Laelatu puisniidul BOB GIGGONSI (Inglismaa) TÖÖTUBA:
Võtame Bobi juhendamiel praktikas käsile lillede, seente, sügisvärvide ja kõige muu pildistamise, mida me leiame kaunilt Laelatu puisniidult. Kaamerad ja statiivid kaasa, kellel vähegi võimalik!
NB!
Töötoa algusaeg võib ilmastikuoludest sõltuvalt muutuda. Täpsem info päev enne algust Lihula mõisas ja kultuurimajas.

FOTONÄITUSTE AVAMINE toimub kolmapäeval, 14. septembril kell 17.00 Lihula mõisas ja on külastajatele avatud festivali lõpuni:
TIIT LEITO „MINEVIKUMÄLESTUSED“
Lihula mõisa 2. korrusel suure saali tagaosas
Tiit Leito on pikka aega olnud Hiiumaa laidude kaitseala juhataja, hiljem töötanud keskkonnaeksperdina uute kaitsealade ettevalmistamisel. Samal ajal on loodusfotograafia ja kirjastamine on käinud käsikäes. 1984. aastast alates on Tiidult ilmunud 11 raamatut, lisaks 40 väiketrükist, kümmekond kalendrit, fotonäituseid, pildiprogramme ja ekspositsioone... Seekordne näitus ei lange ehk kokku tavapärase arusaamaga loodusfotodest. Keda huvitab, miks on seekord näitus just selline, on oodatud reedel, 16. septembril Tiit Leito autoriõhtule.
MEIL ON ELU KESET METSA“
Lihula mõisa 2. korrusel suures saalis
Rahvusvahelisele metsa-aastale pühendatud fotonäitus koosneb Luua Metsanduskoolis metsandusliku hariduse omandanud looduspiltnike Jüri Pere, Rivo Tarumi, Tarmo Mikussaare, Aivar Pihelgase, Jaak Neljandiku ja Mehis Maipuu piltidest, millele on lisatud metsakasvatuse õpetaja Veiko Belialsi fotod ja mõned õpilaste poolt kooli loodusfotokonkurssidele esitatud pildid.
JAAN KÜNNAP: „PILDID MÄGEDES“
Lihula mõisa aidas
Jaan Künnap pühendus 1970ndatel aastatel alpinismile. Siis, 40 aastat tagasi, tegi ta ka esimesed pildid mägedest. Mägiekspeditsioonid on Künnapi viinud erinevatesse maailmajagudesse. nii on ka praegusel näitusel pilte Nepaali, Kesk-Aasia, Kaukaasia ja Lõuna-Ameerika mägede loodusest. Selleks, et rõhutada mägede suursuguseid vorme, kasutab Jaan tihti must - valget tehnikat.
LOODUSE AASTA FOTO 2011 PARIMAD“
Lihula mõisa aidas
Looduse Aasta Foto nime kandev Eesti suurim loodusfotovõistlus toimus tänavu juba 11. korda. Võistlusele laekus kaugelt üle 10 000 foto, 1850 autorilt. Nagu juba on saanud heaks traditsiooniks, on paremik võistlustöödes väljas ka Matsalu Loodusfilmide Festivalil. Looduse Aasta Foto konkurss oli tänavu pühendatud rahvusvahelisele metsa - aastale ja Eesti Ornitoloogiaühingu 90. aastapäevale.
REMO SAVISAAR „IMELISED LINNUD“
Penijõe mõisas
Fotonäitus "Imelised linnud" on pühendatud Eesti Ornitoloogiaühingu 90. aasta juubelile ja sellel esitletakse valikut Remo Savisaare pildikogust. Imetleme sageli värvilisi ja eksootilisi linde unustades või teadmata, et siinsamas Eestis on linnumaailm väga kirev. Ühtekokku saab näha 20 suuremõõtmelist linnuportreed, mille hulgas on nii harilike ja tavainimesele tuntud lindude aga samuti haruldasemate suleliste fotosid.
TOOMAS TUUL „KUUS EESTI PILTI“
Lihula mõisa 1. korrusel
Toomas ütleb oma piltide kohta, et näituse pildid ei ole klassikalised loodusfotod, selleks on kasutatud liiga palju arvutitöötlust.
MARK SOOSAAR „KIHNUKIELSED LJÕNNUD“
Lihula kaupluses „Konsum“
Kas sia tiäd, kissi on kassipiägä kanakuell?
Olõd sia oma sjõlmägä näin idi, kadakakuelli või kormonauti?
Kui tahad tuttavass suaja sioksõtõ ljõndõga, tulõ uatama pildinäütüst "KIHNUKIELSED LJÕNNUD" Lihula puõe pisikses näütüse sualis.
Votod ond pildistän Mark Soosaar uastatõl 2009 - 2011.
Korraldajatel on õigus kava muuta ja täiendada.
Fotoprogrammi korraldab RMK, koostöös MTÜ- dega Fotokeskkond ja Unistuste Vabrik.
Tule kindlasti kuulama, vaatama! 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)