Pihlamarjad valmivad öökülmadega

Fotod: Arne Ader
 
Pihlakas ja saarepuu
 
  Harilik pihlakas      
 
Pihlaka marjakobarad, aga taimeteadlastele on kobar – kännas. Pihlamarjad, aga botaanikutele õunvili. Ongi nii, kui väike kuni sentimeetrine vili pooleks lõigata, meenutab ta miniatuurset õuna ning keemilises koostises on õuntega sarnasust. Seemneid on viljas kolm.
 
Pihlamarjad saavad täisküpseks esimeste tugevamate külmadega, sest marjade maitse muutub külma saanult magusamaks, mõrkjat maitset jääb vähemaks ja vili mahlasemaks.
 
Mis siis marjades toimus? Külma mõjul toimusid biokeemilised muutused: hüdrolüüsi toimel glükoosiks ja fruktoosiks, samuti tärkliste muutumine suhkruteks ja muutused pektiinainetes. Lahustuva pektiinaine kogus suurenes ja mittelahustuv langes. Õunhappe ning parkainete osakaal aga vähenevad.
 
Päris olulised muutused ja seda on puudel märgata, et alles pärast öökülmi muutuvad pihlamarjad äkitselt sulelistele ja karvastele (viljade vastu tunnevad enam huvi pruunkarud ja põdrad) huvipakkuvaks.
 
Vanasti säilitati pihlamarju heinaküünis, pööningul või aidas.
 
Meie korjame terved kobarad koos juurdekuuluvate lehtedega ja asetame ööpäevaks sügavkülma, et nendest valmistada mahla või siirupit ehk jätame toorena kasutamiseks. Pihlakamarjad sisaldavad suurel hulgal vitamiine ja organismile vajalikke aineid.
 
Kõige lihtsam on võtta kümme pihlamarja lusikatäie meega – lusika suuruse määrab manustaja endale ise. Soovitan supilusikat.
 
Pihlamarjad


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)