Puud saavad sügispäikesega värvid

Foto: Arne Ader
 

Vaher veepeeglis
 
Tänavune sügis on olnud keskmisest soojem ja päiksepaistega on meid samuti hellitatud. Sügisvärvid on aastati äärmiselt erinevad. Uurime asjatundjatelt:

Miks mõnel aastal on lehed rohkem punased kui teisel?

Tartu ülikooli taimefüsioloog Evi Padu: ”Lehtpuude lehed igal sügisel kaotavad oma rohelise värvi ja muutuvad kirjudeks, kollaste, punaste ja violetsete toonidega. Hästi on näha lennukilt parasvöötme metsade kohal, kuidas roheline lehestik taandub aeglaselt hästi piiritletud frondina päev - päevalt lõuna poole. Sügislehtede, aga ka viljade ja õite rohelisest erineva värvuse põhjustavad kaks pigmendirühma: plastiidides paiknevad karotinoidid (kollasest punaseni) ja rakumahlas lahustunud antotsüanidiinid (õrnroosast intensiivse violetseni).

Karotinoidide kollase värvi ilmumine on seotud neid maskeeriva rohelise klorofülli kadumisega. Enne lehtede langemist klorofüll lagundatakse, et mitte kaotada tema koostises olevat lämmastikku. Karotinoidid sisaldavad ainult süsinikku, vesinikku ja hapnikku - elemente, mis pole defitsiidis ja võivad jääda langevatesse lehtedesse. Lehtede sügisvärvi ei tekita aga mitte ainult maskeeriva rohelise pigmendi lagunemine, vaid ka antotsüanidiinide sisalduse suurenemine.
Eri aastate erinev sügisvärvide intensiivsus ongi põhjustatud just erinevast antotsüanidiinide hulgast. Nende ühendite sünteesiahelas osalevad valgusega aktiveeritavad ensüümid, seetõttu moodustub antotsüanidiine rohkem, kui ilmad on päikeselised ja soojad, aga ööd jahedad, nagu tänavusele sügisele iseloomulik. Lõunapoolsel puu küljel värvuvad lehed samal põhjusel intensiivsemalt.

Milleks on antotsüanidiinide moodustumine vajalik, kui lehed niikuinii maha langevad?

Arvatakse, et oma antioksüdantsete omaduste tõttu nad tagavad taimede kaitse ultraviolettkiirguse toimel ja ainevahetuses tekkivate radikaalide eest, võimaldades seega sügislehtedes klorofülli lagunemist.“


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)