Kaskedest enne lehtede langemist

Fotod: Arne Ader
 
Kalakajakad Saadjärvel. Vooremaa
 
  Sookask      
 
Puuks sirguvad meil kaks kaseliiki – arukask ja sookask. Nagu nimigi viitab kasvavad sookased niisketel ehk suisa soistel turbamuldadel. Arukase nimi viitab samuti kasvukohale ehk aru- või mineraalmaale.
 
Nimetatud puudel pole kerge vahet teha. Oleme harjunud, et arukase oksad on rippuvad, aga sookasel püstised. Lehed on arukasel rombjad, sookasel ümarad. Sageli trehvame aga looduses nende liikide ristandeid, kus mõlema liigi tunnuseid. Kuivendatud soodes kasvavad mõlemad liigid läbisegi.
 
Sookased on arukaskedest aeglasema kasvuga, jäävad madalamaks ning nende iga on samuti lühem. Tüvekoor jääb kuni kõrge vanuseni siledaks ning valgeks, vaid aastatega moodustub tüve alaosale tumedamat korpa. Sageli leiame puuvõras tuuleluudasid.
 
Kui suvekuumal päeval kase koort katsuda tundub see meeldivalt jahe, aga talvepakasega tundub, et õhkuks justkui sooja. Valge kasetoht kaitseb puud läbi aasta. Selline kohastumus võimaldab kasel taluda äärmiselt tugevaid pakaseid.
 
Põõsakujulisteks jäävad vaevakask ja madal kask. Meie ainsaks väärispuuks on maarjakask, aga nimetatutest räägime tuleva aasta varasuvel.
 
Sookaasik


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)